Vestavěné vychytávky: Zařídit malý byt je s nimi hračka

Připadáte si doma jako v Barbie domečku? Vyházejte všechen starý nábytek, teď totiž můžete svůj malý byt zařídit s pomocí skvělých vestavěných vychytávek. Začíná to vestavěnými skříněmi a končí sklápěcími židlemi.
Malý byt nemusí vypadat jako klec. Zařiďte si ho chytře! FOTO: Komandor
Malý byt nemusí vypadat jako klec. Zařiďte si ho chytře! FOTO: Komandor

reklama

Ať už je Váš manipulační prostor garsonka nebo malý byt 1+1, rozhodně zapomeňte na obrovské skříně po babičce, které jsou sice velké do šířky, ale končí v půlce stropu. S malým bytem si nemůžete dovolit nevyužít každou píď místa promyšleně a chytře, protože jedině tak vám zbyde nějaký ten prostor i na život. Vyhoďte všechno, co nepotřebujete – zařizování malého bytu začíná!

Zařídit malý byt můžete s chytrým vestavěným nábytkem

Vyhoďte všechny zbytečné stolečky, nízké skříňky, komody i obrovské šatní skříně. Tohle jsou věci, které toho málo umí, ale přitom zabírají spoustu místa. Jedno z nejdůležitějších pravidel malého bytu jsou chytré úložné prostory. Člověk by nevěřil, že jedna pořádná vestavěná skříň může bezpečně nahradit tři šatní skříně z obchoďáku.

Využít každý prostor v malém bytě vám umožní vestavěné skříně. FOTO: Komandor

Nechte si poradit od designéra

Pokud chcete poradit se zařizováním malého bytu nebo s výběrem vestavěné skříně, navštivte online designérskou poradnu na stránkách výrobce kvalitních vestavěných skříní Komandor. Můžete se tam také inspirovat ve fotogalerii vestavěného nábytku anebo si nechat zdarma vytvořit návrh vestavěné skříně na míru.

Nábytek na míru zapadne přesně do vašeho kouta v předsíni a vy tak využijete celý prostor beze zbytku. Výhodou jsou hlavně vestavěné šatní skříně, které sahají až do stropu – do horních polic uložíte třeba ložní prádlo nebo věci, které tak často nepoužíváte. A nepraktickou komodu můžete směle vyhodit. Vestavěných vychytávek si ale můžete pořídit mnohem víc.

Investujte do vestavěné skříně, vestavěného patra a sklápěcího stolu

V malém bytě se vyplatí připlatit si na kvalitě – to se týká nejen vestavěné skříně, ale i vestavěného nábytku do koupelny, vestavěných polic nebo třeba vestavěného patra na spaní. Promyšlené úložné prostory se zřejmě podepíší na větším rozpočtu, ale ušetří vám tak cenný prostor.

Kromě již zmíněného patra na spaní, pod kterým vám vznikne příjemná relaxační zóna, se do malých bytů hodí také všechno, co je výklopné. Výklopná postel, sklápěcí jídelní stůl nebo sklápěcí kuchyňská linka šetří místo a je i zajímavým designovým prvkem. Co naopak v malém bytě nepomůže, je rohová pohovka. Místo ušetříte nákupem rozkládací dvojpohovky a návštěvu usadíte třeba na malé taburety, které můžou sloužit i jako odkládací stolek. Ty nejpromyšlenější v sobě navíc mívají i úložný prostor.

Zajímavá vestavěná skříň může sloužit i jako nenápadný předěl v malém bytě. FOTO: Komandor

Jak zařídit malou koupelnu?

Malá koupelna trápí asi většinu obyvatel paneláků nebo garsonek. Nejvíce místa vám ušetří dobře padnoucí sprchový kout, ale pokud se nechcete vzdát vany, můžete si dopřát i o něco dražší tzv. vanu do výšky. Víc místa, než byste možná čekali, vám ušetří vestavěné police nebo jedna dlouhá skříň, do které se schová koš na prádlo i všechna kosmetika.

Světlé barvy a dobře rozmístěná světla malému bytu sluší

O malém prostoru je potřeba přemýšlet už při malování a pokládání podlahy. Zvolte jednotnou a světlou podlahu do celého bytu, čímž sjednotíte všechna zákoutí a opticky získáte prostor. Malování malého bytu je potom alfou a omegou úspěchu. Rozhodně vynechte dekorační bordury a lemy, které opticky snižují strop. Nutností je pak převaha světlých barev, ideálně pak spíše chladnějších tónů, pokud zrovna nevlastníte byt orientovaný výhradně na sever.

Výrazné barvy v malém bytě se nehodí na stěny, ale spíš na jednotlivé doplňky. FOTO: Komandor

Výrazné barvy si dovolit můžete, pokud natřete barevně jen jednu stěnu. Ideální pak je se v barvách vyřádit nákupem zajímavých doplňků. Světlé stěny ještě podpoříte dobrým osvětlením. V malých bytech skvěle fungují střešní okna, klasická okna pak zbavte závěsů, které ubírají volné místo. Věnujte velkou pozornost lampičkám a osvětlení různých zón místnosti – váš pokoj tak získá na prostorovosti.

Rozdělení místnosti pomocí posuvných dveří a skleněných stěn

V malém bytě platí víc než kde jinde, že je nutné dobře si rozvrhnout jednotlivé zóny bytu. Tady se bude jíst, tady odpočívat, tady pracovat… na všechny činnosti nemáte samostatnou místnost, můžete ale jednotlivé zóny chytře oddělit, aniž byste svému bytu ubrali na vzdušnosti. Nedělejte to pomocí neprůhledných příček – tak vám vznikne pokoj, podobný králikárně, kam světlo rozhodně nedosáhne. Vsaďte spíš na stahovací rolety, různou výmalbu nebo průsvitné posuvné dveře.

Právě posuvné dělící dveře je nejlepší zvolit průsvitné nebo skleněné, vyhrát si můžete také se zrcadly a zrcadlovými stěnami. Pomocí dobře rozestavěných zrcadel opticky zvětšíte prostor a rozproudíte světlo celým bytem. Zrcadlo ale nikdy neumísťujte naproti oknu – tahle kombinace by vás nepříjemně oslňovala.

 

Čtěte dále:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Viola Kratochvílová a Komandor

 

 

 

 

reklama

reklama