Tablet místo učebnice. Podívejte se do školy, kde učí jinak

Rozhodují se vaše děti, kam půjdou na střední školu? Chcete pro ně nejlepší možné vzdělání a přitom jim umožnit studovat moderně, v angličtině nebo zadarmo vycestovat na zahraniční stáž? Choďte na dny otevřených dveří – zjistíte, že existují i moderní střední školy, kde se učí na tabletech!
Výuka na tabletech je pro současné děti přínosem. FOTO: Brad Flickinger
Výuka na tabletech je pro současné děti přínosem. FOTO: Brad Flickinger

reklama

Mami, mě se nechce do školy… někteří rodiče musí tyhle věty poslouchat celý školní rok. Když ale vaše děti budou chodit do školy, která je baví, možná i vaše ráno bude příjemnější. Výuka na tabletech je novinkou v moderních metodách výuky a do Čech se dostává pomalu. Stále máme v hlavách zafixované, že škola nás nemá bavit a že jediná možná výuka jsou učebnice a poznámky psané na papír. O opaku se přesvědčte třeba na dni otevřených dveří Obchodní akademie Praha a sledovat tuhle událost můžete i na Facebooku!

Milí rodičové: Výuka na tabletech není hraní si na počítači

Nejtěžší je přesvědčit rodiče o tom, že výuka na tabletech je plnohodnotná a že nejde o nějaké „hraní si na počítači“, říká ředitelka Obchodní akademie Praha Mária Václavíková. „Naopak děti s tím problém vůbec nemají – tablety ovládají intuitivně a velmi rychle si na ně zvykají,“ dodává.

Dotykové ovládaní je intuitivní a pro děti přirozené. FOTO: Brad Flickinger

Jak se učíme? Mladí lidé jsou zvyklí na multimédia

Vždy, když se jakkoli zasahuje do metod výuky, rozpoutá se velká diskuse o tom, co je pro naše děti nejlepší. Výuka na tabletech přináší také řadu otázek. Proč měnit sešity za elektroniku? Neničí se individuální rozvoj dětí? Jakou formou se děti nejlépe učí? Interaktivita je už delší dobu považována za atribut, který z obyčejné hodiny udělá hodinu nezapomenutelnou. A právě tablety jsou v tomhle směru jedinečné – děti jsou zvyklé používat mobilní telefony a přijímat svět v digitální podobě. Tablet s intuitivním dotykovým ovládáním je proto přirozeným nástupcem sešitů.

Právě Obchodní Akademie Praha patří k průkopníkům moderní výuky na tabletech v Česku. Svoje rozhodnutí začít ve školním roce 2012 s výukou na tabletech obhajuje zejména snahou nabídnout mladým lidem možnost rozvíjet se v moderních způsobech komunikace a řešení problémů.

Kde se učí kreativita? Nikde, ale každý ji chce

Právě příprava na budoucí zaměstnání je na mnoha středních školách prakticky nulová – velká pozornost je věnována hlavně probírané látce a prostor pro kreativitu, analytické myšlení nebo komunikační dovednosti je minimální. Přitom jaké jsou požadavky každého druhého zaměstnavatele? Kreativita, komunikativnost, flexibilita.

Studenti, kteří získají na konci roku vyznamenání, neplatí školné. FOTO: OA Praha

Zahraniční stáže pro děti? Značka: zadarmo

Cílem vzdělávacího projektu Obchodní akademie Praha v Praze 9 Satalicích je proto podpořit rozvoj nového způsobu komunikace mezi učiteli a studenty prostřednictvím nových technických řešení. Student si během výuky osvojí nejen probíranou látku, ale i dovednosti, které vyžaduje 21. století. Studenti v běžném životě komunikují docela jinak než dřív – využívají média, mluví bezprostředně s lidmi z celého světa. Tento jazyk proto nutně ovlivňuje i jejich přístup k učení.

Jak funguje výuka na tabletu? Konec papírových sešitů

Je důležité ale zmínit, že výuka na tabletech nemá nahradit ověřené výukové metody nebo dokonce přímo diskusi mezi žáky a učiteli. Naopak má tyto prvky výuky rozvíjet a poskytnout studentům další motivaci a možnost interaktivního zapojení v hodinách. Tablet je připojen k internetu, ale učitel má vždy kontrolu nad tím, co jeho žáci dělají. V tabletu jsou nahrané elektronické učebnice a aplikace, takže studentům odpadá povinnost tahat těžké batohy s knihami.

Během studia se mohou studenti zúčastnit zahraničních stáží hrazených EU. FOTO: OA Praha

Elektronické učebnice nejsou jen kopií knih

Pro studenty, kteří na klasické učebnice nedají dopustit, nabízí Obchodní akademie Praha i školní knihovnu. Jak ale vypadá elektronická učebnice? Stále častěji už nejde jen o kopii tištěné knihy – elektronická učebnice je doplněna nejrůznějšími multimediálními prvky, funkcemi, odkazy a animacemi. Nové prostředky navíc nutí učitele upravit a aktualizovat svoje výukové metody tak, aby korespondovaly s interaktivní formou výuky. Tablet navíc vzhledově vypadá podobně jako sešit, takže ve třídě nevytváří žádné rušivé bariéry.

Každý student po nástupu do školy obdrží tablet zdarma a kromě učebnic si do tabletu může psát i své poznámky. Domácí úkoly a přípravu do školy můžou žáci bez problémů psát venku nebo cestou domů v metru. Tablety jsou připojeny k internetu i ke školnímu intranetu pro snadnější předávání poznámek a materiálů. Při samotné hodině je tablet učitele promítán dataprojektorem na interaktivní tabuli.

Co všechno se na téhle škole učí?

  • Mezinárodní obchod
  • Multimediální komunikace
  • Business - českoanglický obor s mezinárodní anglickou maturitou

Čtěte dále:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Viola Kratochvílová a Obchodní akademie Praha

reklama

reklama