Nemůžete spát? Vyměňte postel, matraci a rošt

Chodíte spát brzo, nepijete kafe, ale ráno se stejně budíte nevyspalí? Pokud vám v klidném spánku nebrání deprese, bude to s největší pravděpodobností špatná matrace, postel či rošt. Jak vybrat správnou matraci? A proč je spánek tak důležitý? Zeptali jsme se odborníků z Centra zdravého spánku® a.s.
V posteli se musíte hlavně dobře vyspat. Víte, jak na to? FOTO: Centrum zdravého spánku®a.s.
V posteli se musíte hlavně dobře vyspat. Víte, jak na to? FOTO: Centrum zdravého spánku®a.s.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bolavá záda, zablokovaná krční páteř, přerušovaný a málo vydatný spánek. Jestli i vy máte problémy s některou z těchto věcí, bez milosti vyhoďte svoji matraci. S největší pravděpodobností je to totiž příčina všeho – nesprávná volba matrace vám může přivodit nejen nepříjemné vstávání, ale i zdravotní problémy.

Problém č. 1: Jak vybrat správnou matraci?

Rozhodně nekupujte matraci jen tak, aniž byste se s někým poradili. Je to celkem velká investice – za matraci můžete utratit i víc než 20 tisíc. A šetřit se v tomhle případě opravdu nevyplácí. Existuje totiž mnoho faktorů, které výběr dobré matrace podmiňují – a zohlednit každý z nich vám pomůžou jen odborníci. My jsme se ve společnosti Centrum zdravého spánku® a.s. zeptali, jaký materiál matrace si vybrat.

Kvalitní matrace, postel a rošt, to je svatá trojice dobré ložnice. FOTO: Centrum zdravého spánku® a.s.

Kromě nejdůležitějších faktorů jako je výška a váha klienta, či tuhost matrace, rozhoduje o správném výběru matrace i její samotné složení. V současné době je na trhu několik druhů pěn, ze kterých se matrace vyrábí. Při výběru matrací je důležité si ujasnit, pro jaký účel si budete matraci do vaší postele vybírat“. Právě polyuretanová pěna je v současnosti nejoblíbenějším a podle mnoha odborníků také nejvhodnějším materiálem matrací. Zřejmě nejkvalitnější jsou matrace ze studené pěny, které mají vysokou prodyšnost a životnost.

Pro příležitostné spaní (matrace pro hosty, matrace na chatu nebo na chalupu) stačí základní typy matrací z PUR pěny, což mohou být levné pěnové matrace nebo pružinové matrace, eventuálně sendvičové matrace. Výběru matrace pro každodenní použití je potřeba věnovat větší pozornost zejména při případných zdravotních problémech. V tomto případě na matracích opravdu nešetřete a investujte do velmi kvalitních matrací z viscoelastické pěny, HR pěny nebo pěn s přídavkem přírodních složek.

Není pěna jako pěna: Jakou vybrat matraci?

  • PUR pěna – cenově dostupná, ale s nízkou trvanlivostí a s menší zárukou kvality spánku 
  • HR (high-resilient) pěna – pěna vyšší hustoty a tudíž s delší životností, vyšším komfortem a prodyšností
  • BIO pěny – pěny s přídavkem přírodních extraktů, které odpuzují bakterie a vytváří v matraci příjemné mikroklima
  • Viscoelastická pěna – „líná pěna“, která reaguje na úroveň přijímaného tepla. Pěna při zahřátí změkne, při zchladnutí ztuhne, takže se v závislosti na lokálním zatížení plně přizpůsobuje tělu člověka.

Neméně důležitým kritériem je i výběr potahu na matraci. Potah matrace by měl být nejlépe snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi Vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu.

Pružinové matrace? Jsou zastaralé nebo ne?

I když mnozí mají představu pružinové matrace spojenou s nepohodlnou palandou, tenhle typ matrací je stále populární. Dnes seženete velmi kvalitní pružinové matrace (vybírejte např. z matrací s pružinami Bonell), které udržují páteř v přirozeném tvaru. Nejdůležitější dobrou vlastností „pružinovky“ je ale její dobrá prodyšnost.

Postel Wolke 7 je novým, velmi oblíbeným spacím systémem Boxpring: FOTO: Centrum Zdravého spánku® a.s.

V poslední době se trh s pružinovými matracemi rozšířil ještě o matrace s jádrem z taštičkových pružin, které se ještě lépe přizpůsobí lokálnímu zatížení. Tyto matrace tak mají vynikající ortopedické vlastnosti. Pamatujte ale, že pružinovou matraci je vždy nutné položit na pevnou desku nebo laťový rošt, ne lamelový.

Výběr roštů ovlivní i životnost matrace

Samotná matrace ale váš spánek nespasí. Důležitá je i dobrá postel, která vám nebrání v nerušeném spánku a změně spánkových poloh. A třetí součástí kvalitního spaní a ležení je rošt, na který se matrace umístí. Při nákupu je dobré ho zkoušet rovnou s matrací. Pružný, lamelový rošt šetří životnost matrace díky tzv. dvojímu pružení (matrace není tolik namáhána), nelze na něj ale položit třeba matraci pružinovou. Pro tu a také pro taštičkovou se hodí laťkový rošt.

Dnes je možné si své lůžko zkomfortnit – zkusit můžete i elektro rošt. FOTO: Centrum zdravého spánku® a.s.

Měřící deka vám naordinuje ideální matraci a rošt

Ví o tom málo lidí, ale tzv. měřící deka je neocenitelným pomocníkem při výběru správné kombinace matrace a roštu. Po jediném ulehnutí na ni tato „deka“ změří, v jakých partiích a jak velkému zatížení bude Vaše budoucí matrace vystavena. Na dece vystřídáte pár svých oblíbených „spacích“ poloh a deka všechny vyhodnotí a nabídne Vám ideální kombinaci matrace a roštu.

Proč je důležitý dobrý spánek?

Stačí se nad tím zamyslet vyloženě prakticky. Spánkem člověk stráví asi 1/3 svého života. Kvalita spánku se výrazně promítá na podávaném výkonu v práci nebo ve škole i na tom, jak rychle se unavíme a jakou budeme mít náladu. Dobrá matrace vám vydrží cca 10 let – za tu dobu se vám její cena mnohokrát vrátí, ať už patříte mezi „krátké“ nebo „dlouhé“ spáče. Samotná délka spánku není ani tak důležitá, o míře odpočinutí rozhoduje hlavně zastoupení tzv. hlubokého spánku a počet proběhlých spánkových cyklů. Takže – dobrou noc!

Čtěte dále:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Viola Kratochvílová a Centrum zdravého spánku® a.s.

Reklama
Reklama