Jak vybrat sedací vak? Důležité je to, co je uvnitř

Sedací vaky jsou hitem, který zaplavil české obýváky. A tak i výrobců sedacích vaků přibývá velkým tempem. Jak se v obrovském množství sedacích vaků zorientovat a podle čeho vybrat sedací pytel, který vám vydrží a bude přesně odpovídat vašim požadavkům?
Sedací vaky milují i zvířata. Dejte jim nějaký také pod stromeček. FOTO: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz
Sedací vaky milují i zvířata. Dejte jim nějaký také pod stromeček. FOTO: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krása není to nejdůležitější, důležité je to, co je uvnitř! Říkala vám tohle maminka také? Tak přesně stejná „poučka“ platí i o sedacích pytlech - vybírat si sedací vak očima je přirozené, ale mnohem větší pozornost byste měli věnovat tomu, co je uvnitř. Náplň sedacích vaků by měly tvořit polystyrenové kuličky EPS, velkým obloukem se naopak vyhněte polystyrenové drti.

Náplň vaků, to je oč tu běží

Polystyrenová drť slehne velmi rychle, navíc se z ní práší, což je zdraví škodlivé. Při výběru sedacího pytle proto hledejte tvrzené polysterenové kuličky EPS. Ty se liší velikostí a svou roli hraje i hustota kuliček ve vacích. Čím větší kuličky, tím lépe se v nich sedí, ale mají větší tendenci slehávat. Kvalitní sedací vaky mají ale otvor na doplňování kuliček a někteří prodejci prodávají i náhradní náplně do vaků, takže se nemusíte bát, že by vaše investice do sedacího pytle přišla vniveč.

Sedací vaky pro děti můžou sloužit i jako křesílka. FOTO: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Sedací vaky nejsou jenom moderní záležitostí - mají i velmi dobré ortopedické vlastnosti a jejich výhod můžou využívat i lidé dlouhodobě připoutaní na lůžko nebo třeba nemocná zvířata - na sedacích vacích se ležícím pacientům netvoří proleženiny. Čím dál častěji se také setkáte se sedacími vaky pro děti, které je můžou využívat nejen k sezení, ale i jako bezpečnou plochu pro hraní.

Cena sedacího vaku není rozhodující

A jakou roli hraje při výběru sedacího pytle cena? U některých výrobců sedacích vaků platíte do velké míry za značku, takže se nebojte oslovit české výrobce, kteří si vaky šijí sami. Velmi často jde o to nejkvalitnější, co můžete sehnat. Vůbec neplatí, že vysoká cena vám zaručí maximální spokojenost – pokud se budete řídit výše zmíněnými pravidly, neměli byste naletět. Potom vás i velký sedací vak a la sedačka vyjde na 3 500 Kč.

Druhým důležitým faktorem, který by měl ovlivnit vaše rozhodování, je účel, pro jaký budete vak využívat. Chcete sedací pytel jen na sezení, nebo na něm chcete i polehávat? Hledáte sedací vaky pro děti? Chcete použít sedací pytel jako pelíšek pro pejska? Anebo vám jde jen o estetický dojem? Právě od těchto požadavků se totiž musí odvíjet samotná velikost vaku.

Správná velikost sedacího vaku? Vybírejte větší

Dnes seženete sedací vaky nejrůznějších velikostí od malých taburetů až po obrovské vaky, na kterých se pohodlně vyspí dva i více lidí. Pokud chcete vak využívat hlavně jako křeslo – tedy k sezení, vybírejte si z velikostí, kde je jeden rozměr větší než 140 cm. Jedině tak budete mít při sezení podepřenou i hlavu. Pokud vám jde také o ležení, měl by alespoň jeden rozměr vaku mít něco kolem 180 cm.

Pořiďte si do firmy sedací vaky - zpestří vaše kanceláře. FOTO: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

U koho si nechat ušít sedací vak?

Na internetu najdete mnoho prodejců sedacích vaků, ale vyplatí se dobře hledat. Pokud si chcete vybrat vlastní barvu, zvolit si materiál a kvalitu výplně anebo třeba toužíte po atypickém vaku a la sedací souprava, oslovte přímo výrobce sedacích vaků. Kromě toho, že vám vyrobí sedací pytel na míru, nabídne vám i nejlepší možnou cenu.

Hrušku nebo polštář? Pohodlí při sezení určuje i materiál

Kromě velikosti je samozřejmě důležitý i tvar sedacího vaku. Nejprodávanější variantou je univerzální sedací pytel – polštář. Lze na něm sedět, a pokud je dost velký, tak i ležet. Oblíbené jsou i sedací hrušky, které jsou velmi pohodlné pro sezení, protože díky jejich tvaru sedíte relativně vysoko a přitom máte dobrou oporu pro záda. Sedací hrušky zvolte také tehdy, když máte malý pokoj - v něm by vám velký sedací polštář překážel.

Sedací pytle si můžete sladit s vaším interiérem. FOTO: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Když budete mít jasno v tom, jak velký sedací vak chcete a jaký tvar pro vás bude ideální, je čas vymyslet poslední, ale neméně důležitou věc – totiž materiál, ze kterého bude vak vyroben. Nejčastějším materiálem je polyester – hrubší pevná látka, ze které se šijí batohy a která dlouho vydrží. Na polyesterovém sedacím pytli se příjemně sedí, o něco lépe se ale udržují nylonové sedací vaky.

Nylonový sedací vak. To nejlepší, co můžete chtít

Jsou sice o něco dražší, také proto, že nylon je vysoce odolný, zároveň ale příjemný, nepromokavý, ale přitom se na něm v teple nebudete potit, jako se to často děje na koženkových a kožených sedacích vacích. K dostání jsou také bavlněné nebo manchesterové vaky na sezení, jejichž nevýhodou je ale nižší odolnost a také se na nich snáze drží nečistoty.

Při výběru sedacího pytle se také zaměřte na to, jakým způsobem je vak ušitý. Velkým obloukem se vyhněte sedacím vakům, které nejsou šité dvojitým švem a pokud najdete sedací vak šitý trojitým švem, dejte mu přednost. Rozsypané kuličky po bytě z nekvalitního vaku jen tak nesesbíráte.

Čtěte dále:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Viola Kratochvílová a nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Reklama
Reklama