Filmová místa Ameriky: Sex ve městě s Godzillou

Severní Korea leží nedaleko Los Angeles a Titanic neztroskotal v Atlantiku, ale v bazénu. Ne, nezbláznili jsme se my, ale hollywoodští producenti. Ve filmech a seriálech zeměpisná fakta neplatí. Víte, že Přátele, ač dle scénáře bydleli v New Yorku, natáčel štáb na druhé straně USA v Kalifornii?
Kdyby Titanic plul kolem slunné Kalifornie, na ledovec by nenarazil. FOTO: scmikeburton (Flickr.com)
Kdyby Titanic plul kolem slunné Kalifornie, na ledovec by nenarazil. FOTO: scmikeburton (Flickr.com)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naše pouť po místech zvěčněných filmovými kamerami začíná v Kalifornii. Je tu Hollywood, centrum světového filmu, a tak tvůrci logicky rádi hledají lokality pro natáčení v blízkém okolí. Třeba zmíněný Titanic nechal režisér James Cameron plout jeho poslední cestu u zdejšího pobřeží Pacifiku. Potápění poškozené lodi pak probíhalo ve sladké vodě bazénu. Po pobřeží Malibu zase běhali mluvící primáti z Planety opic a jen o kousek dál probíhala Korejská válka. Ústřední výbor severokorejské komunistické strany by pravděpodobně nedal souhlas k natáčení seriálu M.A.S.H. v autentických lokalitách, tak posloužila západoamerická krajina.

Kde se točí slavné seriály?

Ve zlatém státě, jak se Kalifornii přezdívá, vznikla celá řada dalších seriálů. Třeba většina záběrů seriálu Přátelé, ačkoliv jejich dům se má nacházet na Grove Street v New Yorku. To Altadena 1675 se natáčela přímo ve městečku Altadena. Že takový seriál neznáte? Máte pravdu, adresu tohoto domu změnili scénáristé na Beverly Hills 90210. Vymysleli si i obyvatele vily, žádnou Brendu tu nasedat na Dylanovu motorku neuvidíte.

Amerika.cz

Monument Valley si na nezájem filmových a seriálových tvůrců stěžovat nemůže. FOTO: ESO travel

Za orlími vejci a skrz vesmír!

Masivy Monument Valley, tyčící se až nad písky Utahu, přitahují filmaře jako magnet. Nechali proto kolem nich projíždět dostavník s Claudií Cardinalovou v Tenkrát na Západě, šplhat na vrcholky nezdolného MacGyvera k orlím hnízdům a procházet hrdinu Kubrickova hitu 2001: Vesmírná odysea bránou do jiné galaxie. Také tudy probíhal Forrest Gump. Pojďme spolu s ním nyní pokračovat v pouti směrem k východním břehům USA!

Kde se mimo jiné objevil Forrest Gump?

  • Bydlel v Alabamě, avšak scény z domova se natáčely v Beaufortu v Jižní Karolíně.
  • Vietnamská válka? Opět Jižní Karolína, konkrétně Fripp Island.
  • V Severní Karolíně běžel Forrest přes horu Grandfather Mountain.
  • Na cestě napříč Amerikou pelášil v Arizoně i po slavné Route 66.

Chcete znát další zajímavá fakta o Americe? Sledujte portál Amerika.cz

Na východní polovině Spojených států kráčela televizní historie například po Virginii. Rozběh, úspěšná zvedačka a dlouhý polibek od Patricka Swayzeho. Ano, hotel Circle s přilehlým jezerem hostil dívku Baby a její prázdninový románek v Hříšném tanci. O kousek vedle v Illinois v Chicagu uprostřed Grand Parku tryská povědomá fontána. Účinkovala v úvodní pasáži každého dílu seriálu Ženatý se závazky. Jestliže se v její blízkosti trochu poddáme fantazii, jako bychom cítili pot Ala Bundy, prodavače bot s rukou věčně zastrčenou v kalhotách.

Amerika.cz

Fontána z úvodní znělky sitcomu Ženatý se závazky. FOTO: Dragan Maksimovic, Fotopedia.com

Muži v černém, volejte krotitele duchů!

Přesunuli jsme se do New Yorku, konkrétně na Manhattan. Snad žádný jiný kus New Yorku se neobjevil na plátnech kin vícekrát. Své podpatky tu lámou ženy chtivé Sexu ve městě, v domě s adresou 2 Broadway sídlí samotné ředitelství Mužů v černém. Ti by si ale měli dávat pozor, v oblasti totiž řádí průhledné neživé stvůry. Od těch čistili Manhattan Krotitelé duchů.

Hledáte spolehlivého průvodce po Americe? Právě jste ho našli!

Amerika.cz

Půl kilometru dlouhý Brooklynský most – dějiště nejedné dramatické scény. FOTO: ESO travel

Běží Forrest k Savannah

Na východním pobřeží Ameriky najdeme i Filadelfii. Odsud pochopitelně pochází záběry z Oscary ověnčeného filmu Philadelphia, zdejšími ulicemi ale také prchal Bruce Willis ve snímku 12 opic. Nejvíce času tu však strávil štáb okolo Sylvestera Stalloneho. Zastavil se tu při natáčení všech šesti pokračování série s názvem Rocky.

Brooklyn: Místo, kde řádí Godzilla

Kdo jede do New Yorku, nesmí vynechat návštěvu několika neopominutelných atrakcí jako Sochu Svobody nebo Brooklynský most. Po něm se dostanete z Manhattanu do Brooklynu, kde ve filmu Byl jednou jeden polda 2 zdokonaloval své umění boje s kriminálníky český major Maisner. Mohl si cvičit zásahy třeba proti Godzille, která demolovala okolí důležitého mostu.

Na chvíli nám zmizel Forrest Gump, tak zpátky k jeho běhu přes Ameriku. Dovedl nás na samotný konec Spojených států do městečka Savannah. Tady si s ním sedneme na lavičku v parku u Chippewa Square, kde nám může vyprávět, jak se v průběhu života stal svědkem všech významných historických milníků dvacátého století v USA.

Amerika.cz

S tímhle autem polapí krotitelé každého ducha na Manhattanu. FOTO: chad davis (Flickr.com)

 

Jak na to? Čtěte dál:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Jan Švestka a Amerika.cz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama