Dobrý sex prodlužuje život

O tom, že sex může přinášet člověku spokojenost a tím i lepší zdraví, není pochyb. Vědci navíc v různých studiích celkem přesně spočítali, o kolik že si můžete díky milování prodloužit život.
Sex (ilustrační foto)
Sex (ilustrační foto)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co všechno jim vyšlo? Že člověk může díky sexu získat až osm let navíc, přičemž roli podle odborníků hraje nejen množství, ale také to, zda je sex kvalitní a kolik při něm člověk zažívá orgasmů.

Jedním z možných vysvětlení je, že pravidelný sex zvyšuje hladinu tělu prospěšných hormonů a také cvičí srdce i mozek a dokonce se příznivě odráží na kondici vašeho imunitního systému. Posledně jmenovaný efekt se přičítá především orgasmům, podle jedné studie zvyšují schopnost těla bojovat s infekcemi až o jednu pětinu. Jedna studie v USA tak například ukázala, že páry, které mají sex dvakrát týdně, mají vyšší hladinu protilátek, a tím jsou lépe chráněny před nachlazením a chřipkou.

Orgasmus chrání před infarktem

A nejen to, muži, kteří se těší z častých orgasmů, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vyššího věku než ti, kdo tohle štěstí nemají. Ženám zase orgasmy prodlužují život až o osm let, protože když mají dva orgasmy týdně, hrozí jim až o třicet procent nižší riziko rozvoje srdečních onemocnění než ostatním.
Ukazuje se, že u mužů, kteří mají sex třikrát a vícekrát týdně, klesá riziko infarktu na půlku. Bojíte se, že sex naopak riziko podobného průšvihu zvyšuje? To je mýtus, k infarktu totiž přispívá spíše dlouhodobý, i když na první pohled třeba ne tolik patrný stres. Roli tu hraje i citové propojení souložící dvojice stejně jako vyplavování hormonů štěstí po tomto prožitku. Dobrou zprávou je, že nemusí jít notně o sex z nejvášnivějších, zabírá totiž i ten plánovaný, například proto, že se na něj těšíte.

Mazlete se!

Mazlení není podle vědců jen příjemným doplňkem sexu, ale napomáhá uvolnění hormonu oxytocinu, který je rovněž spojován s délkou života. Zřejmě kvůli tomuto hormonu jsou lidé žijící v partnerských vztazích méně náchylní k chronickým chorobám a depresi.
Z toho plynou dvě věci – mazlení vám dokáže zlepšit náladu, ale funguje jen s tím, koho dobře znáte neboli s vaším dlouhodobým partnerem. Pak můžete počítat se sedmi lety života navíc.


Autor: Anna Chaloupková

Foto: shutterstock.com

Více článků naleznete na portálu

Reklama
Reklama