Sherlock bude řešit stockholmský syndrom

Sherlock a Watsonová jsou na stopě únosci dětí známému jako Balónkář. Během pátrání natrefí na jednu ze zachráněných obětí únosce, Adama. Sherlock má podezření, že trpí stockholmským syndromem. Sherlock Holmes: Jak prosté uvidíte ve středu ve 20.05.
Sherlock Holmes: Jak prosté, druhá řada - Obrázek 6
Sherlock Holmes: Jak prosté, druhá řada - Obrázek 6
archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A unesený Adam ví možná víc, než říká. Než přijdete na jádro pudla, přečtěte si pár zajímavostí o stockholmském syndromu.

Jak ke svému názvu přišel

Poprvé byl stockholmský syndrom popsán v 70. letech ve Švédsku. Ve Stockholmu (překvapivě) byla tehdy přepadena banka a lupič zadržoval několik rukojmí téměř týden! Jedna z rukojmích, žena známá jako Kristin, si k lupiči vytvořila citový vztah. Na policisty i úřady později pohlížela jako na nepřátele a později onomu lupičovi dokonce psala do vězení a nějaký čas se stýkali i poté, co muže propustili z vězení. Termín pochází od amerického psychiatra Franka Ochberga, který ono přepadení studoval.

Oběť se chce únosci zavděčit...

Po nástupu stockholmského syndromu se oběť přiklání k hodnotám a záměrům únosce. Jedná se o určitý sebezáchovný proces, kdy se oběť chce agresorovi zavděčit, zároveň se ale snižuje naděje, že se například unesené dítě pokusí při nejbližší příležitosti utéct. Stockholmský syndrom se může objevit například i u týraných dětí i dospělých.

Únosce si vzala

Známou obětí syndromu je například dědička mediálního impéria Patricia Hearst. Ta byla v 70. letech jako devatenáctiletá unesena, později se do jednoho z únosců zamilovala a dala se na šikmou plochu – odsoudili ji dokonce na 7 let za loupež, byť byla později omilostněna.

Další díl seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté uvidíte ve středu ve 20.05 na Prima love.

video VIP zprávy: Sherlocku Holmesovi je 180 let. Řekli byste to do něj?

Věděli jste to? První Sherlock Holmes byl němý!


 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama