Po krk v odpadcích: Jak tají nepořádek?

Chorobné shromažďování věcí je nemoc, která většinou propukne po nějaké psychické újmě. Jonathan je nezaměstnaný inženýr. Má syna, kterého však matka každý večer odváží pryč...
Po krk v odpadcích
Po krk v odpadcích

reklama

V Jonathanově domě se nedá bydlet. Je přeplněný odpadky a nashromážděnými věcmi. Pokud Jonathan nedá vše do pořádku, matka nikdy synovi nedovolí přebývat v té hrůze. Jonathanův problém se objevil po smrti jeho matky. Nedokázal se s ní vypořádat.

Příběh Patty je  naprosto odlišný, ale bohužel se stejným výsledkem. Její dcera je již dospělá a netuší, v jakém domě matka žije. Když přijede, je šokovaná. V místnostech není ani kam stoupnout, jsou zanesené krámy všeho druhu.

Jonathan i Patty chtějí změnit svou situaci, a proto se rozhodnou vyhledat pomoc odborníků. Jonathan se obrátí na sociální pracovnici. Patty vyhledá psychologa Johana Rosqvista. Oba přistoupí na sezení se svými rodinami. Poté začíná vyklízení. Patty přijede pomoci profesionální organizátorka Sara Getzkin, ale vzdát se věcí bude pro Patty tvrdý oříšek.

 

Jejich děti často neví, co se u nich doma děje

Oba dva aktéři dokumentu Po krk v odpadcích zažívají při odkrývání jejich tajných životů pocit ztrapnění. Proč? Žijí dvojí život. Většinou o jejich bytech a domech plných haraburdí nikdo nic neví. Jak je to možné, ptáte se? Jejich přátelé u nich ještě nebyli, děti žijí jinde, sociálnímu kontaktu se většinou vyhýbají, jak jen můžou. Jejich nejbližší tak často vůbec neví, co se v jejich domech a bytech děje.

Pacienti s kompulzivní poruchou se tak často dostávají do bludného kruhu, který vyústí straněním se lidí. Často začnou trpět sociální fobií, protože jejich životní styl je k tomu výrazně předurčuje. Denně s pocitem úzkosti prožívají situace, které jsou pro ostatní naprosto běžné.

Takové nejčastější zátěžové situace můžou zahrnovat kontakt s neznámými lidmi, a to hlavně v menší skupině, veřejný projev nebo výkon před publikem, jídlo a pití na veřejnosti, ale např. i používání veřejných toalet či přímý kontakt s personálem v obchodech a institucích, zejména pokud je spojen s konfliktem. Tyto situace jsou spojeny s očekáváním nástupu úzkosti a možného zahanbení nebo ztrapnění se.

Při sociální fobii jde o silné, přetrvávající a opakující se úzkosti, které se v souvislosti s uvedenými situacemi vyskytují.

Léčení takových stavů s obsedantně kompulzivní poruchou je na dlouhou trať, ale jak uvidíte v dokumentu Po krk v odpadcích, vše je možné. To uvidíte na Prima love v úterý ve 20.15.

reklama

reklama