Otrávila Kleopatru kobra, nebo smrtící koktejl?

Otrávené sušenky zabily sedláka v Lastrumu. Komisařka Lindholmová musí vypátrat vraha a zjistit, zda smrt souvisí se sedlákovou manželkou z Filipín. Jedy jsou vražedným nástrojem tisíce let. Zvlášť mocní z nich měli hrůzu, připomeňte si tři osobnosti starověku, kterým se otrava stala osudná.
Faraonka Kleopatra
Faraonka Kleopatra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Místo činu: Lastrumský případ uvidíte ve čtvrtek od 20:15 na Prima love.

Zabila Kleopatru opravdu kobra?

Jednou z nejznámějších postav, která požila jed, je egyptská královna Kleopatra. Když byla s Markem Antoniem poražena Oktaviánem v bitvě u Atia, zvolili oba smrt – Markus Antonius mečem, ona se otrávila. Nejznámější verzí je, že se Kleopatra nechala kousnout egyptskou kobrou, ovšem Kleopatřin současník Strabo uvádí, že existují dva výklady Kleopatřiny smrti – podle jedné užila toxickou mast, druhá referuje o tom, že se nechala pokousat hadem na prsou.

Monica Bellucci (Kleopatra) a režisér Alain Chabat jako Caesar
Monica Bellucci (Kleopatra) a režisér Alain Chabat jako Caesar

Se zajímavou teorií přišel před 4 lety německý historik Christoph Schaefer – po prostudování historických textů a konzultaci s toxikology totiž došel k názoru, že královna spíš vypila směs jedlovce, oměje a opia, neboť kousnutí egyptskou kobrou by nepřineslo bezbolestnou a rychlou smrt. Jed kobry totiž nejdřív ochromí tělo a smrt přijde až později.

Sokrates vypil bolehlav

Sebevraždu vypitím odvaru z bolehlavu (a pravděpodobně i dalších bylin) byl, poté co v Athénách upadl v nemilost, donucen spáchat slavný filosof Sókrates ve 4. století před naším letopočtem. Bolehlav byl v antice celkem populární a využívaný jak při popravách, tak traviči.

Podle některých soudobých římských autorů byl otráven i císař Claudius, žijící v 1. století našeho letopočtu, a to na popud své manželky Agrippiny. Dvorní ochutnávač měl podle příběhu Claudiovi nejdřív podat otrávený hřib, když však neměl požadovaný účinek a císaře pouze oslabil, „dootrávili“ ho jedovatým perem. Nicméně někteří moderní historici připouštějí, že Claudius mohl zemřít i stářím, po celý život ho navíc trápily zdravotní problémy. Claudius si s sebou pravděpodobně nesl následky dětské obrny.

Kdo zabil novomanžela v Místě činu? Uvidíte ve čtvrtek na Prima love.

Reklama
Reklama