Jean Reno se loučí v pařížských katakombách se Zločiny nad Seinou

V pařížských katakombách je nalezena mrtvá mikrobioložka, která pracovala na obnovení bakterie plicního moru. Kdo měl zájem na její smrti? Než vyřešíte s komisařem Saint-Clairem jeho poslední případ, přečtěte si pár zajímavostí o pařížském podzemí. Stojí za pozornost, byť to není zážitek pro každého
Pařížské katakomby
Pařížské katakomby
albany_tim/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poslední díl Zločinů nad Seinou uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love

Hřbitovy

Úplný počátek pařížských katakomb se datuje do pozdní románské éry, kdy se na jižní straně města dolovalo kamení. Koncem 18. století začali Pařížané doly a tunely využívat jako pohřebiště, kde byly uloženy ostatky z přeplněných městských hřbitovů. Záminku tomu roku 1780 dalo i zřícení zdi oddělující takzvaný Hřbitov neviňátek, v důsledku čehož se do obytných ploch dostalo mnoho lidských ostatků na tomto hřbitově byly údajně pohřbeny až dva miliony lidí! Byla nutná změna. A volba padla na katakomby.

V katakombách najdete i lebky Foto: Wagner500/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

V katakombách najdete i lebky, Foto: Wagner500/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Za zpěvu kněží

V katakombách se tak postupně odhadem ocitly pozůstatky až šesti milionů lidí. Do nově vysvěcených katakomb byly kosti z původních hřbitovů přenášeny v noci za zpěvu kněží a to celých 28 let, až do roku 1814. Původně ležely kosti stylem „páté přes deváté“. V 19. století se však vedoucí důlní inspekce Louis-Étienne Héricart de Thury ujal rekonstrukce a začal v katakombách vytvářet svébytné „muzeum“. Kromě kostí zde byly umístěny i různé druhy minerálů z okolí.

Cíl aristokratů i prostých turistů

Už na počátku 19. století katakomby lidi přitahovaly a byly částečně zpřístupněny, ovšem ne každý se do nich mohl podívat této výsady se dostalo například Napoleonovi III., Františku I. Rakouskému nebo německému kancléři Bismarckovi. V současnosti jsou přístupné zhruba 2 kilometry katakomb, kam se turisté dostanou vchodem na Place Denfert-Rochereau. A pokud tam půjdete, je dobré si vzít s sebou bundu hluboko v podzemí se totiž teplota pohybuje kolem deseti stupňů.

Co se stalo v katakombách v seriálu Zločiny nad Seinou? Uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.

Paříž - La Marais

Poznejte Paříž se Zločiny nad Seinou: Le Marais

Jean Reno a Natalie Portman

Ženy Jeana Rena. Kdo pro něj hraje prim ve Zločinech nad Seinou?

Sex ve městě: Carrie v Paříži

Město lásky a sexu pohledem Carrie Bradshaw


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama