Ferdinand Porsche - uznávaný konstruktér se stínem na kariéře

Do ulic Stuttgartu zavede diváky další díl Místa činu. O zajímavostech tohoto města už jsme psali, ke Stuttgartu. Než se však s komisařem Lambertem vydáte na stopu dalšího zločinu, přečtěte si o jedné z nejslavnějších osob spjatých se Stuttgartem- Ferdinandem Porsche.
Porsche 911 GT3
Porsche 911 GT3
Porsche
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Místo činu: Vražedné utajení uvidíte ve čtvrtek od 20:15 na Prima Love.

Rodák z Vratislavic

Geniální konstruktér Ferdinand Porsche se sice ve Stuttgartu nenarodil - pochází z českých Vratislavic, jeho práce je však s tímto německým městem spjata. V mládí přitom chybělo málo a na tuto dráhu by možná nenastoupil - jeho otec totiž chtěl, aby se syn věnoval klempířství. Ferdinanda však lákala elektřina.

Na úspěch si počkal

Později navštěvoval přednášky na průmyslové škole v Liberci, v 18 přesídlil do Rakouska. Musel spolknout několik hořkých neúspěchů - třeba jeho hybridní benzínovo - elektrické automobily na Mezinárodní císařské ceně roku 1907 propadly. S potížemi se potýkaly i některé jeho spalovací motory, skvělý úspěch však přišel v roce 1910, když auta s upravenou koncepcí motoru obsadila první tři místa na Ceně prince Heinricha.

Ferdinand Porsche Foto: Bild 183-2005-1017-525 / CC-BY-SA

Ferdinand Porsche, Foto: Bild 183-2005-1017-525 / CC-BY-SA

Stíny na kariéře

Do Stuttgartu přesídlil roku 1923. Počátkem 30. let si zde založil firmu a připravil projekt „lidového vozu“ s cenou do 1000 říšských marek. V roce 1935 vznikl prototyp, později však pracoval na vojenských vozidlech a rozjíždění výroby slavného „Brouka“ se věnoval především jeho syn až ve 40. letech. Období nacismu zanechalo na Porscheho pověsti pořádný škraloup - stal se totiž členem NSDAP a SS.

Vězení a propuštění

Po válce na pozvání francouzských úřadů vyrazil do Francie, kde jednal o výrobě vozů Volkwagen právě v této zemi. Nakonec z toho však sešlo, Porsche byl zatčen a odseděl si 22 měsíců v Dijonu pro obvinění z válečných zločinů. Po zaplacení 62 000 dolarů propuštěn a francouzský tribunál ho nakonec uznal nevinným. Porsche se vrátil do Německa a roku 1951 ve Stuttgartu i zemřel. Zajímavost? Mezi lety 1918 a 1935 si podržel československé občanství, ač v Československu prakticky nepobýval.

Desítky vozidel

A právě ve Stuttgartu lze také navštívit muzeum Porsche. Sídlí na Porscheplatz 1 ve Stuttgartu - Zuffenhausenu, kde je k vidění na 80 historických vozidel a dvě stovky speciálních instalací. Mimochodem slavný „Brouk“ byl nejdéle vyráběný vůz a má i primát v nejvyšším počtu vyrobených kusů beze změny designu.

Místo činu: Vražedné utajení uvidíte ve čtvrtek ve 20:15 na Prima Love.

Schimanski: Moltke

Jaká je historie seriálu Místo činu? Můžete ho sledovat už 40 let


 

Porsche Macan

Už 40 Čechů si objednalo Porsche Macan

 

Porsche 911 GT3

GT3 už hořet nebude. Porsche všem vymění motory

 

Porsche 911 GT3  - hlavní

5 x požár = Porsche 911 GT3

Reklama
Reklama