Castle řeší dětské narkomany. Slavná narkomanka ze Stanice Zoo vydala další knihu

Kůstka s Boothem řeší smrt patnáctiletého chlapce, v jehož těle jsou nalezeny drogy. Příčina smrti však byla udušení. Teenageři spjatí s drogami jsou ožehavé téma. Před 36 lety čtenáře šokovala kniha My děti ze stanice Zoo popisující život náctileté narkomanky Christiane F. Ta vydala novou knihu.
Z berlínské stanice metra se stal literární fenomén
Z berlínské stanice metra se stal literární fenomén
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Sběratele kostí uvidíte v úterý ve 21.20 na Prima love.

Třináctiletá feťačka

Když v roce 1978 vyšla kniha My děti ze stanice ZOO, byl z toho poprask. Šestnáctiletá narkomanka Christiane F. v ní totiž popisovala realitu fetujících teenagerů v Západním Berlíně a na povrch vyplula realita – špína a nuda berlínského sídliště Gropiussstadt, ideálního prostředí "pro první šlehnutí".

Christiane, na kterou novináři Kai Hermann a Horst Rieck narazili náhodou při procesu, kde figurovala jako svědek, se v té době prostituovala, popisovala, jak si jako dítě z dysfunkční rodiny dala ve 12 první hašiš a velice brzy skončila u heroinu. Christiane během dva měsíce trvajícího setkání popisovala tragické osudy svých, i mladších, "kamarádů", vztah s též závislým Detlevem i vlastní neúspěšné pokusy o návrat do normálního života. Knížka, vlastně spíš sled reportážních příběhů, se stala kultovním i odstrašujícím bestsellerem v jednom. A tehdy se zdálo, že mladičké Christiane svitla i naděje na "uzdravení".

My děti ze stanice Zoo Foto: archiv Prima

My děti ze stanice Zoo. Foto: archiv Prima

Šance pro Christiane

U dalších vydání knihy už čtenáři věděli, že Christiane Felscherinow se z drog po vypovězení svého příběhu nedostala a heroin se stal jejím mnohaletým společníkem, byť například její někdejší přítel a milenec Detlev drogám nakonec unikl a v současnosti je to "čistý" táta od rodiny. Christiane se v tom plácala dál a na veřejnost jen sem tam prosákly zprávy o tom, že porodila syna, je dočasně "čistá", či spadla do heroinu znovu. A loni přišla pozoruhodná zpráva – vychází nová kniha popisující život Christiane. Jednapadesátiletá žena v ní popisuje svůj další, poměrně dobrodružný osud.

Z USA do Řecka

V 80. letech Christiane s Alexandrem Hackem z kapely Einstürzende Neubauten natočila dvě alba pod pseudonymem Sentimentale Jugend. Objevila se také v německém filmu Decoder, v němž si zahrál i slavný William Burroughs. Ostatně někdy bývá Christiane nazývána "prominentní feťačkou", neboť úspěch knihy jí přinesl peníze, což však znamenalo i lehčí opakované návraty do drogového světa. V 80. letech nějaký čas žila v Curychu s rodinou vydavatelů a potkala se s dalšími známými osobnostmi – například spisovatelkou Patricií Highsmith či Patrickem Süskindem, kterého proslavil román Parfém: Příběh vraha. V 90. letech žila také v USA, kde za držení drog skončila ve vězení, a šest let bydlela v Řecku, což později označila za nejšťastnější období svého života.

V roce 1996 porodila syna, který jí byl v roce 2008 na čas odebrán a nyní žije v pěstounské péči. Pozoruhodné je, že v současnosti dvaapadesátiletá Christiane na dlouholetou narkomanku vypadá překvapivě "dobře". Její tělo však sužují těžké zdravotní problémy – trpí hepatitidou typu C. A její současné drogy? Marihuana a alkohol. Aspoň podle jejího tvrzení. Mimochodem, kniha se dočkala i filmového zpracování. V roce 1981 ho natočil režisér Uli Edel a Christiane v něm hraje Natja Brunckhorst.

Sběratele kostí uvidíte v úterý ve 21.20 na Prima love.

 

Castle se někdy chopí natáčení klidně sám

Poznejte seriál Castle na zabití ze zákulisí!

 

John Kennedy a Nikita Khrushche v roce 1961

Připomeňte si s Castlem na zabití dva největší politické atentáty!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama