Aktuální díl Sherlocka inspiroval Pes baskervillský

Ač postava Sherlocka Holmese už dlouho "žije vlastním životem" a v mnoha seriálech či filmech se scenáristé předlohy Arthura Conana Doyla striktně nedrží, přece jen i nová díla k těm původním občas odkazují a někdy jimi bývají i v různých částech zápletky inspirována.
Největší pes světa

Další díl seriálu Jak prosté uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.

Aktuální díl Jak prosté odkazuje k románu Pes baskervillský.

Krvavá bestie

A ačkoliv v dílu jde tentokrát o smrt vědce a nikoliv šlechtice a hlavní hrdinové pravděpodobně nebudou v NY pátrat po přízračném děsivém psu, specifikem moderních sherlockovských adaptací bývá, že si scenáristé hrají a do příběhu šoupnou určité množství odkazů k původnímu příběhu. Pojďte se Doylovu majstrštyku podívat na zoubek.

Prokletí

Ostatně už začátek obou adaptací něco pojí – jak v případě smrti barona, tak i vědce mnozí věří, že se nejednalo o vraždu. V Psu baskervillském postihne barona srdeční záchvat a vědec v Jak prosté se "zabije sám". Nicméně jednou z os původního příběhu je víra v "prokletí" zosobněné právě přízrakem z blat, které se rodiny Baskervillů týká, a dále je na scéně také uprchlý zločinec skrývající se u příbuzné, vzdálený potomek oběti a záhadný muž, který není tím, za koho se vydává. Pohrají si scenáristé i s těmito atributy?

video VIP zprávy: Sherlocku Holmesovi je 180 let. Řekli byste to do něj?

Věděli jste to? První Sherlock Holmes byl němý!

Kolem Baskervilla

Román Pes baskervillský vycházel na pokračování v The Strand Magazine na počátku dvacátého století. Doyle přitom tento příběh netvořil sám – asistoval mu tehdy třicetiletý novinář z Daily Expressu Bertram Fletcher Robinson. A právě od něj snad pochází nápad inspirovat se ostrovní pověstí o Richardu Cabellovi, zlém šlechtici, který se po smrti nedočkal klidu.

U jeho hrobu podle pověsti například vyly přízraky psů. A původ baskervillské kletby je připisován právě zlému prapředkovi této fiktivní rodiny, jehož nakonec zabil přízračný pes. Mimochodem Cabellův hrob můžete vidět v Buckfastleigh v Devonu. A na závěr zajímavost k Doylově příběhu. Samotný Pes baskervillský se dočkal více jak dvacítky filmových a televizních zpracování, v roce 2003 se pak sama kniha umístila mezi dvěma stovkami nejoblíbenějších britských novel v žebříčku BBC. Skončila na 128. místě.

Jak prosté ve středu ve 20.15 na Prima love.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama