Oprah show, Oprah Winfrey

Oprah show

O pořadu

Oprah je duší celého pořadu, produkuje ho i moderuje. Diváci si ji oblíbili, protože mají pocit, že je jejich kamarádka, která je zve do soukromí svého televizního „domova“ a umožní jim být součástí něčeho výjimečného. Cílem pořadu je podle slov Oprah Winfreyové „využít televizi tak, aby změnila lidem životy, umožnila divákům vidět se v jiném světle a přinést štěstí a pocit naplnění do každé domácnosti“.

Už od roku 1986 si Oprah zve známé hosty a rozebírá s nimi především ženská témata, vztahy, celebrity, současné dění, sociální problémy a globální vyhlídky. Značný prostor věnuje sebezdokonalování a životním „moudrům“. Třeba jak být v životě šťastná a šířit kolem sebe dobro. Často si zve i neznámé lidi, kteří zažili nějakou výjimečnou událost, ať už smutnou nebo veselou. Některé zve pro jejich extrémně nelíbivý zjev a zprostředkuje jim pomoc profesionálních stylistů. Díky své empatii jedná s hosty citlivě a dokáže z nich dostat přiznání, která by jinak neřekli živé duši, a už vůbec ne v celonárodní televizi. Její talk show někdy bývá připodobňována ke skupinové terapii.

První díl z 25. sezony je speciál – obsahuje momentky z předchozích sezon. V hledišti sedí 300 nejvěrnějších fanoušků. Hostem je John Travolta. Na konci epizody Oprah oznámí, že všichni diváci v hledišti s ní poletí do Austrálie natáčet několik epizod a pilotovat bude právě Travolta. Dalšími zajímavými hosty jsou třeba Bill Gates, Jon Stewart, Liza Minelliová, Cybill Shepherdová, Linda Evansová či Teri Hatcherová. Lisa Marie Presleyová promluvila o smrti Michaela Jacksona, J. K. Rowlingová vyprávěla o psaní Harryho Pottera.

Pravidelné bloky:

Knižní klub představuje zajímavé knihy.
What´s The Buzz představuje lidi, o kterých se v šoubyznysu hodně mluví, ale veřejnost je ještě příliš nezná.
Oprah´s Favorite Things seznamuje diváky s předměty, které má Oprah ráda. Rozdává je publiku (ne svoje vlastní, ale stejné výrobky).
No Phone Zone je věnována prevenci. Oprah se snaží lidi přesvědčit, aby netelefonovali za volantem.
Wildest Dreams je časem splněných snů. Oprah plní divákům to, co si ani neodvažují přát. Ať už jde o nový dům, auto nebo setkání s oblíbenou celebritou.

Účinkují:

Oprah Winfreyová
Moderátorka, herečka, producentka a filantropka. Nejvíce  je známá právě svou talk show, která je nejsledovanějším pořadem svého typu v historii. Byla vyhodnocena jako nejbohatší Afroameričanka 20. století, největší černošský filantrop v americké historii a kdysi byla jediným černošským miliardářem. Jako třetí žena v dějinách vlastní filmové studio. Má i Oprah Radio a v roce 2000 začala vydávat časopis The Oprah Magazine. Mnozí ji označují za nejvlivnější ženu na planetě vůbec.
Narodila se roku 1954 do chudé rodiny jako Orpah Gail Winfreyová. V dětství byla údajně zneužívána a ve 14 letech otěhotněla. Její předčasně narozený syn však záhy zemřel. Ještě na střední škole získala práci v rádiu a v devatenácti začala jako nejmladší osoba a první Afroameričanka uvádět večerní zprávy v nashvillské televizi. Díky své schopnosti vcítění a přenosu emocí k divákům se brzy dostala k talk show, která ji proslavila na celém světě. Do obvyklého mixu plytkých drbů totiž přimíchala sebezdokonalování, literaturu a duševno.


Zajímavosti:

Každý týden sleduje Oprah show až 49 milonů amerických diváků.

Pořad a jeho moderátorka získali 39 Daytime Emmy Awards.

Celých 23 let se její talk show drží na špici popularity.

Vysílá se ve 145 zemích světa.

Ve 25. sérii se objevili např. John Travolta, Bill Gates, Ricky Martin, J. K. Rowlingová...

V amerických prezidentských volbách v roce 2008 využil její popularity i Barack Obama, kterého otevřeně podporovala. Podle odhadů mu to přineslo minimálně milion hlasů.

Rozhovor s J. K. Rowlingovou proběhl v hotelu v Edinburghu ve Skotsku, kde autorka dokončila poslední díl Harryho Pottera.

Nejčastějším hostem byla Celine Dion – zúčastnila se sedmadvacetkrát.

Nejoblíbenějším hostem Oprah je dr. Tererai Trentová z chudé vesnice v Zimbabwe, která pomáhá dětem získat vzdělání.

Díl s Michaelem Jacksonem z roku 1993 sledovaly 62 miliony diváků.

V roce 1997 se v přímém přenosu přiznala ke své lesbické orientaci moderátorka a komička Ellen DeGeneresová.

Proslulé bylo vystoupení Toma Cruise z roku 2005, kdy jako blázen poskakoval po gauči a vyznával lásku nové přítelkyni Katie Holmesové.

V rámci oslav 20 let vysílání vzala Oprah celý štáb i s rodinami na dovolenou na Havaj – jako poděkování za tvrdou práci.

Dne 25. května 2011 se Oprah se svou show před 13 000 diváky v publiku rozloučila. Hosty byli Aretha Franklinová, Tom Cruise, Stevie Wonder, Beyoncé, Tom Hanks, Maria Shriverová, Will Smith a Madonna.