Obezita ilustrační foto

Obézní předškoláci

O pořadu

Ve Velké Británii rostou děti do šířky. Každé čtvrté dítě je obézní, a pokud se trend nezmění, budou děti příliš tlusté na to, aby si mohly hrát.

Profesor Paul Gately se snaží s dětskou obezitou bojovat a chce uspořádat první tábor v Británii pro obézní děti do pěti let. Za tři dny chce naučit rodiče, jak mohou být jejich děti štíhlé a zdravé. 8 z 10 obézních dětí vyroste v obézní dospělé.

Vybere si tedy hned několik rodin s obézními dětmi, se kterými se seznámí u nich doma a posléze je pozve do výukového tábora.

Tegan v necelých 6 letech váží téměř dvojnásobek doporučené váhy. Dívka přibírá od té doby, co ji bylo 8 měsíců. V 5 letech nosí oblečení pro dvanáctileté děti. Při hraní se příliš rychle unaví a už nemůže. Její matce dělá starost její pomalý metabolismus. Při návštěvě u nich doma, sleduje Paul, jak matka Sonja bojuje s dcerou kvůli velikosti obědu. Tegan má BMI 27,2. Její matku to pořádně zdrtí. Paul jí poradí, aby si s dcerou promluvila a prostě ji vysvětlila ji, že je tlustá.

Další zastávka je u čtyřleté Grace. Váží 32 kilo a i její rodiče jsou obézní. Čímž taky vysvětlují obezitu dcery. Podle Paula je ale vliv dědičnosti na obezitu mýtus. Taky je problém v tom, že se otec Tony moc do výchovy dětí nezapojuje.

V další rodině jde o pětiletou Eden a jejího bratříčka Tala. Jejich rodiče se však nedokážou shodnout na tom, co mají děti jíst. Matka se snaží být přísná, ale otec nevydrží a dává jim sladkosti. Navíc si otec myslí, že žádný problém nemají. Matka si ale lehkou obezitu svých dětí uvědomuje. Eden má BMI 19,6 a Tal má 20,6. Matku to nepřekvapuje. Ale otec odmítá připustit, že jsou jejich děti obézní.

Poslední rodinou jsou Haily a Tim jejichž syn Shane váží v 6 letech téměř 60 kilo. Každý půlrok chodí k obezitologovi, a i přesto přibírá. A i malý Luis neustále přibírá. Luis by mě mít BMI 17-19, ale on má 23, 6. Shane má šílených 36,9. Paul matce vysvětluje, že má špatný přístup ke svým dětem, kteří s ní neustále bojují. Nesmí tolik naplano vyhrožovat. Chuť bojovat v sobě mají děti nejspíš z toho, že se jim ostatní posmívají za jejich tloušťku.

Paul Gately tedy pozval rodiny na víkend, kdy jim ukáže zásady zdravé výživy a aktivního života. Základe aktivit je hra. Důležité jsou společné rodinné aktivity, kdy děti spálí energii, aniž by si toho všimli. Rodiče se učí o velikosti porcí. A děti se hrou učí o ovoci a zelenině.

Paul rodinám taky vysvětlí zásady stravování u stolu. Rodiče musí dát dětem porci jídla a musí dětem odmítnout přídavek. Rodiče se musí chopit kontroly. Dostanou manuál přesně pro jejich rodinu.

Nakonec přijde žena, která se roky snažila najít pomoc pro svou obézní dceru. V pěti letech vážila 45 kilogramů. Nakonec Molly zhubla 8 kilogramů a do půl roku by měla mít svou tabulkovou váhu. Většinu rodičů jejich vyprávění zasáhlo. Hlavně když holčička vyprávěla, že je ráda, že zhubla, protože si může více hrát a cítí se lépe.

Po zavedení nového jídelníčku malá Tegan šíleně vyvádí. Velikost porcí jí vůbec nestačí. Matku šíleně drásá křik její dcery. Je na čase si s dcerou promluvit a objasnit jí situaci. Holčička je z toho smutná a pláče. Pak celá rodiny uklízí zahradu, aby se tam vešla trampolína pro Tegan. A zdá se, že dceři nový režim prospívá.

Grace slaví páté narozeniny a i pohoštění pro děti je zdravější. Otec přestal jíst v obývacím pokoji a jí s rodinou.