Jamie vaří rychlovky

O pořadu

Originální název: Jamie’s 30 Minutes Meals
Velká Británie 2010, Freemantle Media
Žánr: pořad o vaření
Premiéra / repríza: premiéra
Počet epizod: 40
Délka epizody: 30 minut

 

Účinkují: Jamie Oliver, Brian Skilton

 

O pořadu

Pokud milujete jídlo, po návratu z práce musíte krmit hladové krky, ale nechce se vám trávit hodiny u plotny, Jamie Oliver vám představí novou revoluční metodu vaření. Předvede, jak připravit kompletní jídlo za pouhou půlhodinu. A není to o obětování kvality na úkor rychlosti, nýbrž o dokonalé organizaci kuchyně i práce a používání triků, které umožní servírovat doslova za chvilinku. Vymyslel různá kompletní menu z jídel, která dokonale ladí, a jeho recepty se lze snadno řídit. Inspiroval se na cestách, takže nechybí italská kuchyně, exotika i úplně obyčejná jídla pro celou rodinu.

 

Během každé půlhodinové epizody začne od ingrediencí a v reálném čase připraví hlavní chod a k němu přílohy, saláty, dezerty a osvěžující nápoje. Jednotlivé kroky předvádí názorně a se svými typickými vylepšeními, takže je mohou napodobit úplní začátečníci i zkušení kuchaři, kteří chtějí zařadit do repertoáru neotřelé nápady. Jídlo je pečlivě uvařené, a přitom neztrácíte čas. Efektivně využijete každou minutu a dobře se pobavíte. Když se jednou naučíte vařit podle Jamieho, není cesty zpět. Pořad je dynamicky natočený a filmaři použili nejnovější technologie – záběry zblízka a zajímavé prostřihy, které potěší oko každého diváka. Jamie říká: „Pokud chcete uvařit opravdu báječné a rychlé jídlo, udělejte přesně to, co řeknu. Pryč jsou léta, kdy jsem jen dával dobré rady. Řeknu vám, co musíte udělat, co nakoupit, kdy zapnout troubu a jak pokrmy připravit. Pokud mě budete poslouchat, za necelou půlhodinu se na stole objeví hostina. Je to o tom, jak se každý den naučit něco skvělého.“

 

Jamie Oliver

Slavný britský šéfkuchař, restauratér a moderátor Jamie Oliver je známý hlavně pořady o vaření a jako autor populárních kuchařek. Vlastním jménem James Trevor Oliver se narodil 27. května 1975 v Claveringu v Essexu, kde rodiče provozovali hospodu jménem Cricketers. V její kuchyni už od osmi let sbíral zkušenosti a později se učil u nejslavnějších světových šéfkuchařů. Specializuje se zejména na italskou kuchyni. Do centra pozornosti se dostal v roce 1997, kdy se objevil v televizním dokumentu o River Café, kde tehdy pracoval. Zaujal televizní stanici BBC a ta mu nabídla vlastní pořad Šéfkuchař bez čepice (The Naked Chef). Jamie v něm divákům zábavným způsobem dokázal, že se dá výborné jídlo připravit bez nějakých speciálních pomůcek a exotických surovin. Stejnojmenná kuchařka se stala jednou z nejprodávanějších knih v Británii, a dokonce si ho pozval sám předseda vlády Tony Blair, aby mu na Downing Street 10 připravil oběd. Následovala řada dalších úspěšných pořadů a knih. Jamie se zasloužil o lepší stravování v jídelnách britských škol, vedl kampaň proti blafům, kterými se žáci museli živit. Snaží se napravit špatné stravovací návyky ve Velké Británii, Spojených státech, dokonce i v Austrálii. V roce 2002 založil řetězec charitativních restaurací Fifteen, kde se nezaměstnaní nebo jinak znevýhodnění mladí lidé mohou naučit kuchařskému řemeslu. Provozuje také komerční restaurace a díky svým úspěchům se stal jednou z nejbohatších televizních osobností v Británii. V roce 2005 obdržel od královny Řád britského impéria. Je ženatý s bývalou modelkou Juliette Nortonovou a vychovávají čtyři děti.