Cizinka se vrací na Primu Love. Její autorka vydává druhé pokračování a prozradila, proč si vybrala Prahu!

Světově úspěšný seriál Cizinka se znovu vrací na obrazovky Prima Love. Můžete jej sledovat každou neděli ve 23.15. Autorka Cizinky však v září vydává druhý díl Cizinky s názvem Vážka v jantaru. Jak vznikl nápad udělat z Cizinky knižní sérii, nám řekla v rozhovoru sama spisovatelka Diana Gabldon.
Rozhodne se pro Jamieho Frasera?
Rozhodne se pro Jamieho Frasera?
archiv Prima

Nové vydání románu Cizinka patřilo loni mezi nejprodávanější knihy i kvůli světovému televiznímu úspěchu stejnojmenného seriálu. Cizinka se vrací s pompou i na obrazovky Prima Love. Přečtěte si rozhovor s autorkou Cizinky.

Na sérii Cizinka jste začala pracovat před pětadvaceti lety. První díl – Cizinka – loni nově vyšel v České republice a stal se bestsellerem. Druhá kniha, Vážka v jantaru, vyjde na podzim. Vzpomenete si, jaký byl příběh této knihy?

Na nic zvláštního si nevzpomínám. Když byla hotová Cizinka a agent ji prodal vydavateli, ten se na něj obrátil: „Myslíte, že by mohla napsat trilogii? Trilogie jsou teď velmi populární.“ A jelikož jsem měla dobrého agenta, ten bez váhání odpověděl: „Samozřejmě že mohla.“ A dostala jsem smlouvu na tři knihy. Vážka v jantaru je druhou knihou z těchto tří. To je vše.

Seriál Cizinka je známý po celém světě. Jeho druhá řada se natáčela ve Francii a částečně také v Praze. Z jakého důvodu jste si vybrali naše hlavní město?

No, já ho nevybrala. To skauti – a je to nádherné město! Jak možná víte, první polovina Vážky v jantaru se odehrává v Paříži, protože zde docházelo k politickým machinacím a intrikám, které vedly k Jakobitskému povstání. Ale dnešní Paříž bohužel nevypadá moc jako Paříži z 18. století. Jsou tu sice památky a budovy z té doby, ale jsou obklopeny moderní architekturou.

Cizinka I (1) - jingle 2

Zato některé části Prahy jsou i dnes velmi podobné Paříži osmnáctého století, a tak se celý štáb na dva týdny přesunul do Prahy a točil zde venkovní záběry. Vnitřní scény jsme točili v ateliérech Cumbernauld nedaleko Glasgowa (pařížský byt Jamieho a Claire, nevěstinec madam Elise nebo obchod lékarníka Reymonda).

Chystáte se psát novou knihu? A pokud ano, o čem bude?

Píšu neustále! Ale často pracuji na několika projektech najednou; tím si udržuji inspiraci.

V současné době pracuji na devátém pokračování knižní řady Cizinka. Jmenuje se Go Tell the Bees That I Am Gone. Název vychází z legendy, rozšířené ve Skotsku i dalších evropských zemích, že pokud chováte včely, musíte jim sdělit novinky ze své komunity: o narozených, zemřelých, nově příchozích atd. Pokud někdo zemře nebo odejde a vy jim to neřeknete, budou se zlobit, když to zjistí, a odletí.

Pracuji také na dvou povídkách (ty budou zahrnuty ve sbírce sedmi povídek, která (doufám) vyjde příští rok v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii – a později v dalších zemích. Jednou z nich je příběh staršího bratra Lorda Johna Greye, Hala, a jeho nastávající manželky Minnie. Odehrává se v Paříži, Londýně a Amsterodamu v roce 1744 a tématem je špionáž, věrnost, zrada a to, jak se lidské životy rozpadají a znovu skládají dohromady. Druhá je příběhem Lorda Johna; ta se odehrává během bitvy o Havanu v roce 1762. Tuto povídku nemám ještě propracovanou, ale děj se bude točit kolem lordovy matky, která v Havaně žije.

Kromě toho dělám spoustu rozhovorů – jako je tento...

Knihy Dobrovský a nakladatelství Omega

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama