Ženy, umění a války: To byly 3 hlavní atributy krále, který postavil Versailles

Ludvík XIV. řečený Král Slunce byl nejdéle vládnoucí panovník Francie, jenž usedl na trůn již jako čtyřletý a vládl dlouhých 72 let až do své smrti. Za tu dobu vedl mnoho válek, zplodil desítky dětí a podporoval umění všeho druhu. Na jeho život se dívejte v seriálu Versailles, který běží na Prima LOVE každý víkend ve 22.00.
Versailles: ženy Ludvíka XIV.
Versailles: ženy Ludvíka XIV.
Canal+

reklama

Seriál zachycuje vládu krále Ludvíka XIV., začátek výstavby zámku Versailles, skandální sérii vražd, příběh tajuplného muže se železnou maskou a potíže s protestanty.

Versailles bylo jeho vysněné místo k životu. V projektu versailleských zahrad král prosazoval základní myšlenku přírody a oázy klidu. Dominantou zahrad jsou symetricky uspořádané bazény, rostlinné labyrinty a sochy s mytologickými náměty. Voda je hlavním motivem celého komplexu.

Na život Ludvíka XIV. v období výstavby zámku Versailles se dívejte v seriálu Versailles:

 

Zajímavosti ze seriálu Versailles:

  1. Francouzsko-kanadský historický seriál měl premiéru v listopadu 2015. Postupně vznikly tři série a celkem 30 epizod. 
  2. První série zachycuje začátek výstavby zámku Versailles mezi lety 1667 až 1670. 
  3. Druhá série začíná o čtyři roky později, zachycuje dalších deset let vlády Ludvíka XIV., jeho střet s Vilémem III. Oranžským a travičskou aféru – skandální sérii vražd ve Versailles.
  4. Třetí série zachycuje následující čtyři roky vlády Ludvíka XIV., jeho střet s habsburským císařem Leopoldem I., příběh tajuplného muže se železnou maskou a potíže s protestanty. 
  5. Seriál Versailles vytvořili producenti a scenáristé Simon Mirren (Myšlenky zločince, Beze stopy, MI5) a David Wolstencroft (MI5). 
  6. Hrdinové seriálu jsou velice mladí. Ludvíkovi XIV. a jeho poradcům není v době, kdy se děj seriálu Versailles odehrává, ještě ani 30 let.
  7. Producenti a scenáristé Simon Mirren a David Wolstencroft tvrdí, že Versailles bylo ve své době něco jako Apple – první celosvětově známá značka v dějinách lidstva.

Věděli jste, že Ludvík údajně splodil 25 dětí? Kdo byly jeho ženy a děti, se dozvíte v následujícím článku:

reklama

reklama