Pravdivé příběhy na LOVE a 3 únosy dětí, které změnily svět

Svět ovlivňují nejmenší detaily. I takový únos dítěte může mít nevratné následky nejen pro jeho rodinu, ale i pro řadu ostatních po celém světě. K tomu patří i stockholmský syndrom jako vyšitý. Na Prima LOVE uvidíte v neděli ve 20.15 snímek Zločin za bílého dne.
Natascha Kampuschová, portrét
Natascha Kampuschová, portrét
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve 20.15 v neděli na Prima LOVE uvidíte jeden z dalších příběhů ze života: Zločin za bílého dne

Když Isabel spustí na dětském hřišti na chvíli z očí svého tříletého brášku, tak Tommy zmizí. Rodiče jí dávají jeho zmizení za vinu a zoufalá dívka se rozhodne ho najít pomocí sociálních sítí… Více uvidíte v neděli večer ve 20.15 na Prima LOVE.

Zločin za bílého dne
Zločin za bílého dne

Etan Patz, na počátku moderní pátrací kampaně

Šestiletý Etan Patz zmizel 25. května 1979 v New Yorku. Stalo se tak během obyčejné cesty k zastávce školního autobusu. Nikdy nebyl nalezen. Podstatná je na jeho únosu však kampaň, kterou Patz vyvolal. Jeho foto se objevilo i na krabicích s mlékem a na jeho památku se 25. květen stal americkým Národním dnem unesených dětí.

Patz je však jenom dílkem skládačky v boji proti dětským únosům. Řada dalších amerických – a tak i mediálně propíraných únosů – nakonec vedla k lepší kontrole zločinců od vzniku registru sexuálních násilníků po zlepšení komunikace mezi úřady, tedy ke změnám, které postupně přejímají i jiné státy, a alespoň částečně tak pomáhají zastavit obdobné zločiny v budoucnosti.

Natascha Kampusch, opomenutý stockholmský syndrom?

Případ Nataschy Kampusch je známým zdrojem vtipů o rakouských sklepeních. Ačkoliv neměl přímý vliv na významnější legislativní nebo kulturní změny, je třeba mu zároveň přiřknout i další podstatné prvenství – šťastný konec, přesněji nalezení dlouho ztraceného dítěte.

Ať už to bylo kvůli tzv. stockholmskému syndromu mezi obětí a pachatelem, či jiným okolnostem, Natascha později vyjádřila lítost nad osudem svého únosce Wolfganga Priklopila, který po odhalení spáchal sebevraždu, a poukázala na mnohdy komplexnější vztah mezi únoscem a obětí. Případ však rovněž připomenul, že únosy dětí nemusejí automaticky znamenat smrt oběti. Tak či onak, po provalení zadržování Kampusch po celém světě přibylo odhalení podobných dlouhodobých únosů i naděje u rodičů unesených dětí.

Natascha Kampusch a její únosce Wolfgang Priklopil
Natascha Kampusch a její únosce Wolfgang Priklopil
20 mich.ch

Charles Lindbergh, dítě, které ovlivnilo válku

Únos Charlese Lindbergha Jr., syna slavného pilota a svého času národního hrdiny, lze bez nadsázky označit za situaci, na kterou dojde jednou za století. Mediální cirkus kolem pátrání po chlapečkovi, jenž byl později nalezen mrtvý, měl epické rozměry – požadavek na propuštění dítěte vznesl jak tehdejší americký prezident Roosevelt, tak i mafiánský boss Al Capone. Únos, který pokračoval neméně velkolepým soudem s domnělými únosci, měl však ještě jeden vedlejší dopad, a to konec Lindberghovy politické kariéry.

Charles Lindbergh byl totiž nejen pilotem, ale i všeobecně tušeným kandidátem na prezidenta. V kandidatuře ve volbách v roce 1932 mu bránil jenom jeho nízký věk. Politickou kariéru poté mu zhatil právě tragický únos jeho syna. I proto kolem případu dodnes čmuchá řada konspiračních teoretiků. O to podstatnější je navíc skutečnost, že Lindbergh byl také tušeným sympatizantem nacistů. Lze si jenom domýšlet, jak by svět vypadal, kdyby na únos jeho syna nikdy nedošlo a Roosevelt by nebyl americkým prezidentem během druhé světové války...

Unesené dítě - Charles Lindebergh
Unesené dítě - Charles Lindebergh
http://i.dailymail.co.uk

 

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama