7 zajímavostí ze světa Sherlocka Holmese

Dřív než večer vyrazíte za dalším dobrodružstvím se Sherlockem a Joan Watson v podání Jonnyho Lee Millera a Lucy Liu v seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté dnes ve 20.15 na Prima love, mrkněte na pár faktů.
Víte o Sherlocku opravdu všechno?
Víte o Sherlocku opravdu všechno?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za více než 120 let existence Sherlocka Holmese se kolem fenoménu slavného detektiva, který z literárního světa expandoval i do televize, divadla a filmů, nakupilo hodně zajímavostí. Jaké jsou ty nejpozoruhodnější?

1. 4 novely a 56 povídek – v tolika literárních počinech Arthura Conana Doyla brilantní detektiv vystupuje.

2. Beeton Christmas Annual – je název magazínu, v němž byla v listopadu 1887 uvedena Studie v růžové a čtenářstvu představeni Sherlock Holmes a John Watson. Znamení čtyř vyšlo o tři roky později v Lippincot´s Monthly Magazine. Popularita postavy pak ohromně vzrostla, když krátké „sherlockovské“ příběhy začaly vycházet v měsíčníku The Strand Magazine. První z nich – Skandál v Čechách – zde byl otištěn roku 1891.

3. A právě ve Skandálu v Čechách poprvé a naposledy přímo vystupuje Irene Adler. Moriarty má pak premiéru v Posledním případu vydaném roku 1893 – zde také jeho přičiněním Sherlock „zemře“ u Reichenbachských vodopádů a dá si osmiletou pauzu až do svého triumfálního „návratu“ počátkem 20. století.

4. Nepostradatelný Watson! Hned dvojí oficiální funkci má (nejen) v knihách doktor Watson. Jednak je Holmesovou pravou rukou při řešení komplikovaných případů, dále působí také jako jeho kronikář. Významnou aktualizací v televizních adaptacích v tomto směru v rámci minisérie BBC Sherlock bylo to, že tuto aktivitu John Watson provozuje prostřednictvím blogu na internetu.

5. Jak dlouho spolu Watson a Holmes spolupracovali? Doyle v knize Podnájemnice v závoji, jež vyšla jako jedna z posledních povídek, zmiňuje, že Holmes má za sebou 23 let profi kariéry a 17 z toho strávil s Watsonem. Společně na Baker Street také bydleli před Watsonovým sňatkem i poté, co ovdověl.

6. Hraní na housle, kouření dýmky, chemické experimenty… to jsou asi nejznámější koníčky Sherlocka Holmese. Samozřejmě krom řešení případů, byť – zvlášť experimenty – s touto činností souvisejí.

7. Hercule Poirot, Columbo, Monk či dokonce Dr. House – to jsou postavy, pro které byl údajně Sherlock inspirací. Ač je každý z nich nakonec naprosto osobitou a kultovní postavou, s Sherlockem je spojuje vyšetřování s pomocí deduktivních metod i určité podivínství… pardon, originalita. Podobu Sherlocka samotného pak ovlivnila reálná postava – Doylův profesor z univerzitních studií Dr. Joseph Bell.

Sherlock Holmes: Jak prosté dnes ve 20:15 na Prima love.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama