Jak být Máma nad věcí, když vaše dítě prožívá pubertu, poradí odborníci již v neděli

Období vzdoru a vymezování se vůči rodičům musí u své ratolesti dřív nebo později prožít každý rodič. Jak tento časový úsek ale přežít ve zdraví? Na to se zaměří moderátorka pořadu Máma nad věcí Agáta Prachařová společně s odborníky již tuto neděli po 13. hodině na Prima LOVE. Pořad můžete vidět i v online archivu iPrima.cz
promo Máma nad věcí  4
promo Máma nad věcí 4
archiv Prima

reklama

Už během nedělního odpoledne uvidíte na Prima LOVE další díl Máma nad věcí.

POŘAD MÁMA NAD VĚCÍ MŮŽETE SLEDOVAT ONLINE

Agáta Prachařová je už matkou dvou menších dětí, takže puberta u vlastních dítěk ji teprve čeká, ale nedávné zkušenosti s ní má i bez toho. Její mladší sestra Kordulka se právě v takovém období nachází a rozhodně to není jednoduché.

Jak se jako rodič nezbláznit a vychovat sebevědomého mladého člověka? Na to vám odpoví nejen Agáta Prachařová, ale hlavně odborníci, stejně jako zkušené matky, jako je například Veronika Žilková.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Máma nad věcí (6) - upoutávka

Puberta jako rodičovský strašák

Rodičovství v pubertě v mnohém připomíná život s batoletem. Dítě stejně jako tehdy prožívá období hledání sama sebe, své identity a vymezuje si hranice vlastní svobody. Na rozdíl od batolete však puberťák prožívá bouřlivé změny nejen mentální, ale také fyzické. Tyto důležité osobní zvraty vytvářejí předpoklady pro vyřešení základního vývojového úkolu – dosažení sjednocené identity vlastní osobnosti, která je v tomto věku přirozeně rozpolcená.

Mladý člověk potřebuje zjistit, že to, jak vnímá sám sebe, alespoň částečně odpovídá tomu, jak jej vnímají druzí. Psycholožka a psychoterapeutka Martina Porkertová toto chování vysvětluje: „Vše, co bylo v dětství přirozené, vyřešené a jasné, je najednou jinak. Tělo začíná vypadat a fungovat jako dospělé, dochází k uvědomění si vlastní sexuality a s tím spojeným radostem i trápením.“

Puberta nikdy nepřijde pro starajícího se rodiče jako překvapení. Dá se poměrně snadno rozpoznat, změny chování potomka jsou čitelné. Dítě začíná mít výhrady, je zamlklejší, při pokusu o pohlazení se odtáhne, čím dál více utíká do svého prostoru a dveře od pokojíčku se pečlivě zavírají.

O „pravém“ začátku puberty pak lze hovořit v době, kdy se na dětech začínají projevovat první tělesné změny, což je u dívek růst prsů, u chlapců pak růst ochlupení a mutování hlasu. Puberta bude u vás doma úřadovat zhruba pět až osm let, protože probíhá ve třech fázích, z nichž každá má svá specifika.

Sledujte pořad Máma nad věcí každou neděli po 13. hodině na Prima LOVE.

reklama

reklama