Poznejte Paříž se Zločiny nad Seinou: Le Marais

Do pařížské čtvrti Le Marais tentokrát zavede práce vyšetřovatele Jo Saint-Claira. Tvůrci seriálu nevybrali Le Marais náhodou. Je to totiž pozoruhodné místo a významné sídlo několika komunit. Další díl Zločinů nad Seinou uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.
Paříž - La Marais
Paříž - La Marais
CC-BY-2.0

Templáři i šlechta

Počátky čtvrti souvisejí s templáři. Ti vysušili bažiny, v roce 1240 postavili opevněný kostel a postupem času proměnili okolí v území s četnými církevními stavbami. Rezidenci si tu nechal postavit i Karel z Anjou, král neapolský a sicilský a bratr francouzského panovníka. Král Karel V. tu pak vybudoval komplex budov Hôtel Saint-Pol a o něco později se Le Marais stala pařížskou čtvrtí. Od počátku 16. století si Le Marais oblíbila i další francouzská šlechta a vyrostlo tu mnoho zámků. Hôtel de Sens například původně patřil arcibiskupovi, barokní Hôtel de Beauvais byl postaven pro dvořanku Catherine Beuavais, s níž měl údajně svůj první sex Ludvík XIV. Zachovalé stavby jsou využívány dodnes.

Paříž - na povrch sladká, ve skutečnosti plná vražd
Paříž - na povrch sladká, ve skutečnosti plná vražd

Domov Číňanů i židů

Šlechta začala mizet, když na popularitě nabrala čtvrť Faubourg Saint-German, poslední ránu oblibě Le Marais zasadila Velká francouzská revoluce. Poté se čtvrť stala sídlem židovské komunity včetně imigrantů z východní Evropy. Druhá světová válka a okupace Francie židovské obyvatele brutálně zasáhla, v současnosti je ale rue de Rosiers znovu centrem této komunity, sídlí zde mnoho košer restaurací, židovských knihkupectví a několik synagog. Během první světové války se v Le Marais začala utvářet také komunita čínská. Francie potřebovala pracovníky, kteří by zastoupili muže na frontě a Čína „zaslala“ několik tisíc lidí s podmínkou, že se nezúčastní bojů. Po válce se však někteří rozhodli zůstat. Jejich potomci žijí především na severu čtvrti. Je tu i čínský chrám.

Muzea a gay kluby

Ve čtvrti najdete i gay kavárny a noční kluby, Le Marais je totiž v současnosti významně spojeno s LGBT komunitou. Čtvrť byla během 19. století spíš stranou zájmu architektů a příliš se jí nedotkla modernizace města. Jednou stranou tak mohou turisté nasávat historickou atmosféru, zároveň však některé skvosty chátraly. Pozornost k Le Marais se obrátila až v 60. letech, kdy začala obnova čtvrti. Nyní tu sídlí i několik muzeí – třeba Picasso Muzeum, Paris Historical Museum, ale i moderní multikulturní komplex Centre Georges Pompidou.

Slavní obyvatelé

Bydleli tu Moliére, Victor Hugo, básník Charles Baudelaire, tanečnice Isadora Duncanová, v rue Beautreilles zemřel v roce 1971 rocker Jim Morrison. V roce 1905 se ve čtvrti krátce usídlil také český básník Karel Toman, z dalších slavných obyvatel lze zmínit třeba Honoré de Balzaca či návrháře Johna Galliana. V Le Marais je také dům středověkého písaře a prodejce rukopisů Nicholase Flammela, jenž po své smrti získal pověst alchymisty. Le Marais prostě stojí za navštívení.

Zločiny nad Seinou ve středu ve 20.15 na Prima love.

Paříž - na povrch sladká, ve skutečnosti plná vražd

Kriminálka Zločiny nad Seinou bude řešit vraždu vysokoškolského profesora


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama