Sběratelé kostí: Znáte pohádku o šampaňském?

Kuriózní případ mají tentokrát na starost Kůstka a Booth. Někdo zabil vyhlášeného kritika vín a jeho ostatky nacpal do zapečetěného sudu. Než zjistíte, zda za tím byla konkurence nebo nespokojení vinaři, mrkněte na pár zajímavých postav, spojených s historií jednoho z nejoblíbenějších nápojů světa.

Pohádka o šampaňském

Celkem pěkná příhoda se váže k údajnému vzniku oblíbeného šampaňského. Koncem 17. století, konkrétně v srpnu 1693, ho totiž měl vynalézt benediktinský mnich Dom Pierre Pérignon, který byl sklepmistrem opatství Hautvillers v Champagne. V příběhu se snažil zbavit víno bublinek, neboť láhve pod tlakem explodovaly, načež víno okusil a do chuti se zamiloval. Skutečnost je méně dramatická.

Zmínky o šampaňském pocházejí už ze 16. století, Pérignon je však i tak pro vinaře důležitou postavou, neboť se podílel na vývoji šampaňského. Objevil například, jak vyrobit bílé nebo takřka bílé víno z modrých odrůd, používal silnostěnné láhve – a také korek.

Slavné vdovy nastupují

Znáte Veuve Clicquot? U zrodu jedné z nejznámějších značek šampaňského stál, na svou dobu netradiční, životní příběh Nicole Barbe Ponsardin-Clicquot. Francouzka se narodila roku 1777 do zámožné rodiny, koncem 18. století se vdala za majitele vinařství. Už roku 1805, ve svých 27 však ovdověla. A místo toho, aby se sháněla po novém manželovi, se dala na podnikání – jak jinak ve víně.

Hlavou vzhůru

Zpočátku sice této oblasti příliš nerozuměla, byla však zdatnou obchodnicí a rychle se zlepšovala. Když si zákazníci stěžovali na zakalení šampaňského, navrtala do stolu díry a láhve obrátila dnem vzhůru a techniku i nádale pilovala, což přejali také další výrobci šampaňského. Později také paní Cliquot začala obchodovat se zahraničím, konkrétně s Ruskem, což se jí velice vyplatilo. Zemřela roku 1866. V 88 letech – a bohatá. Veuve Cliquot mimochodem v překladu znamená Vdova Cliquotová.

Dost bylo sladkého

Zhruba o padesát let později než Nicole ovdověla v Champagne další podnikavá žena – Louise Pommery. I ona vyvážela do zahraničí. Obchodovala hlavně s Velkou Británií, kde v 70. letech představila šampaňské s výrazně sníženým obsahem cukru – do dějin vešlo pod názvem brut. A pije se samozřejmě dodnes.

Slavní milovníci vína

Víno – a jeho výroba – frčí i mezi současnými celebritami. K nejznámějším vlastníkům vinic patří třeba Brad Pitt a Angelina Jolie, Drew Barrymore, Francis Ford Coppola či frontwoman Black Eyed Peace Fergie. Nejdéle se této činnosti věnuje právě Coppola – první vinohrad koupil už v 70. letech, krátce po úspěchu prvního Kmotra.

Nalijete si k večerní kriminálce sklenku? Sběratelé kostí v úterý ve 21.20 na Prima love.

Podobné články

Sdílejte článek