Pravdivé příběhy na Love a 3 únosy dětí, které změnily svět

Svět ovlivňují nejmenší detaily. I takový únos dítěte může mít nevratné následky nejen pro jeho rodinu, ale i pro řadu ostatních po celém světě. K tomu patří i stockholmský syndrom jako vyšitý. Na Prima love uvidíte v sobotu pravdivý příběh s názvem Ochráním své dítě.
Natascha Kampuschová, portrét

Ve 20. 15 na Prima love uvidíte jeden z dalších příběhů ze života: Oschráním své dítě.

Nastávající matka náhodně zaslechne telefonický rozhovor jednoho ze svých sousedů, v němž někomu vyhrožuje smrtí. V domě se posléze začnou dít podivné věci. Vše vyvrcholí několikanásobnou vraždou. V sobotu se tedy budou dít opravdu napínavé věci, kdy budete mít vysloveně nervy v kýblu:-)

Všichni rodiče poznávají jednou za čas hrůzu, kdy někdo zkouší jejich nervy. Většinou za tím stojí jejich dítka, která se prostě zapomenou ozvat. Únosů dětí je všude po světě příliš. Vy se podívejte na tři, které změnily svět.

Etan Patz, na počátku moderní pátrací kampaně

Šestiletý Etan Patz zmizel 25. května 1979 v New Yorku. Stalo se tak během obyčejné cesty k zastávce školního autobusu. Nikdy nebyl nalezen. Podstatná je na jeho únosu však kampaň, kterou Patz vyvolal. Jeho foto se objevilo i na krabicích s mlékem a na jeho památku se 25. květen stal americkým Národním dnem unesených dětí.

Patz je však jenom dílkem skládačky v boji proti dětským únosům. Řada dalších amerických – a tak i mediálně propíraných únosů – nakonec vedla k lepší kontrole zločinců, od vzniku registru sexuálních násilníků po zlepšení komunikace mezi úřady, tedy ke změnám, které postupně přejímají i jiné státy a alespoň částečně tak pomáhají zastavit obdobné zločiny v budoucnosti.

Natascha Kampusch, opomenutý stockholmský syndrom?

Případ Nataschy Kampuschové je známým zdrojem vtipů o rakouských sklepeních. Ačkoliv neměl přímý vliv na významnější legislativní nebo kulturní změny, je třeba mu zároveň přiřknout i další podstatné prvenství – šťastný konec, přesněji nalezení dlouho ztraceného dítěte.

Ať už to bylo kvůli tzv. stockholmskému syndromu mezi obětí a pachatelem či jiným okolnostem, Natascha později vyjádřila lítost nad osudem svého únosce Wolfganga Priklopila, který po odhalení spáchal sebevraždu, a poukázala na mnohdy komplexnější vztah mezi únoscem a obětí. Případ však rovněž připomenul, že únosy dětí nemusejí automaticky znamenat smrt oběti. Tak či onak. po provalení zadržování Kampuschové po celém světě přibylo odhalení podobných dlouhodobých únosů i naděje u rodičů unesených dětí.

Natascha Kampusch a její únosce Wolfgang Priklopil
Natascha Kampusch a její únosce Wolfgang Priklopil
20 mich.ch

Charles Lindbergh, dítě, které ovlivnilo válku

Únos Charlese Lindbergha Jr., syna slavného pilota a svého času národního hrdiny, lze bez nadsázky označit za situaci, na kterou dojde jednou za století. Mediální cirkus kolem pátrání po chlapečkovi, jenž byl později nalezen mrtvý, měl epické rozměry – požadavek na propuštění dítěte vznesl jak tehdejší americký prezident Roosevelt, tak i mafiánský boss Al Capone. Únos, který pokračoval neméně velkolepým soudem s domnělými únosci, měl však ještě jeden vedlejší dopad, a to konec Lindberghovy politické kariéry.

Charles Lindbergh byl totiž nejen pilotem, ale i všeobecně tušeným kandidátem na prezidenta. V kandidatuře ve volbách v roce 1932 mu bránil jenom jeho nízký věk. Politickou kariéru poté mu zhatil právě tragický únos jeho syna. I proto kolem případu dodnes čmuchá řada konspiračních teoretiků. O to podstatnější je navíc skutečnost, že Lindbergh byl také tušeným sympatizantem nacistů. Lze si jenom domýšlet, jak by svět vypadal, kdyby na únos jeho syna nikdy nedošlo a Roosevelt by nebyl americkým prezidentem během druhé světové války...

Unesené dítě - Charles Lindebergh
Unesené dítě - Charles Lindebergh
http://i.dailymail.co.uk

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama