Záhada pro Sherlocka. Napsal "ztracenou" povídku sám mistr Doyle?

Basil Rathbone - Sherlock Holmes Foto: Basil Rathbone - Sherlock HolmesFoto: All

Příjemná překvapivá zpráva pro fanoušky Sherlocka Holmese přišla z Velké Británie! Našli tam "sherlockovskou" povídku Arthura Conana Doyla, která byla ztracená řadu let! Tedy možná. Další díl seriálu Jak prosté uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.

Zahrabaný poklad

Na půdách se dají najít všelijaké vzácnosti. Své o tom ví jistý pan Walter Elliot ze Selkirku ve Skotsku, který tu našel příběh o Sherlocku Holmesovi..

Povídka s názvem Sherlock Holmes: Discovering the Border Burghs and, by deduction, the Brig Bazaar byl součástí knihy povídek prodávané v rámci dobročinného bazaru, který měl místním vydělat na nový most. Arthur Conan Doyle do Selkirku často jezdil, jeho přispění se tedy nezdálo nereálným. Podle Elliota u nich doma musela povídková kniha ležet 40 nebo 50 let.

 

Arthur Conan Doyle Foto: Arthur Conan DoyleFoto: archiv Prima

 

Pochybnosti

Jenže počáteční nadšení brzy vystřídaly pochybnosti. Některým fanouškům a expertům se totiž ledacos nepozdává. Podle švédského odborníka na Sherlocka Mattiase Boströma například chybí spojitost Conana Doyla přímo s povídkou.

Přitom je však slavný autor k dohledání v písemnostech ohledně organizace bazaru, neboť zahajoval jeden ze tří dnů, kdy se – v prosinci 1903 – konal. A povídka údajně ani příliš neodpovídá stylu autora a je to pravděpodobně napodobenina nebo rovnou parodie. Ty nebyly ani tehdy něčím neobvyklým. Ostatně nebylo by to poprvé, kdy se ze zdánlivě originálního "objeveného" díla veleslavného autora stalo dílo napsané někým jiným.

Na druhou stranu – už jen objevit doma tak starou knížku také není špatné, ne?

Další díl seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté uvidíte ve středu ve 20.15 na Prima love.

Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
Big Ben IV (11)
Big Ben, seriál Foto:
09:50 11:55
5%
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016