Nejsadističtějšího vraha v historii Německa pomohla dopadnout Češka!

Peter Kürten Foto: Peter KürtenFoto: Wikimedia Commons; CC-BY-SA

Násilníka, který přepadává ženy, musí dopadnout Inge Landström v seriálu Místo činu. Tvůrci našli inspiraci ve skutečném příběhu jednoho z nejznámějších německých vrahů Petera Kürtena. Řádil v Düsseldorfu koncem 20. let. A pomohla ho usvědčit Češka!

Německou kriminálku Místo činu můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15.

„Vampýr“ s nůžkami

9 dokonaných vražd, 7 pokusů, žhářství – to soud prokázal Petru Kürtenovi a roku 1931 ho poslal pod gilotinu. Obyvatele Düsseldorfu děsil více než rok, kdy napadal a zabíjel ženy a děti. Jeho zločinecká kariéra byla však celkově bohužel mnohem „pestřejší“. Vraždit začal už jako dítě, na vrubu měl také krádeže. V době svého největšího řádění nesl přezdívku „Düsseldorfský vampýr“. Oblíbená zbraň? Nůžky.

Hororové dětství

Podmínky, do nichž se Kürten roku 1883 narodil, byly děsivé. Početná rodina s otcem alkoholikem a násilníkem se tísnila v jednopokojovém bytě. Kürten senior si dokonce odseděl několik let za znásilnění vlastní dcery, nicméně jako rozbuška Peterova sadismu je často uváděno jeho seznámení s rasem, který bydlel v témže domě a mučil zaběhnutá zvířata, čehož se Kürten účastnil. Už jako devítiletý také utopil dva kamarády. Jednoho shodil z voru, druhý kamarád ho chtěl zachránit. Mladý chlapec je zatlačil pod vor, aby se oba dva utopili.

Slušně vypadající pán – to byl sériový vrah

V pubertě Kürten hlavně přepadával a kradl, další vraždu spáchal v roce 1913, kdy se vloupal do hostince a zabil spící dceru jeho majitelů. Z vraždy byl tehdy obviněn dívčin strýc, neboť vrah nechal na místě kapesník s iniciálami P. K., jež se shodovaly s iniciálami příbuzného. V roce 1921, po posledním propuštění, se Kürten oženil, přestěhoval do Düsseldorfu, kde si našel zaměstnání slévače, a budil dojem spořádaného občana a milého člověka. Osm let byl „v klidu“, pak začal vraždit znovu.

Článek

Sid Vicious Foto: Wikimedia Commons

Castle bude vyšetřovat vraždu v hudebním průmyslu. Vzpomenete si na Sida a Nancy?

Castle na Prima love ve čtvrtek od 20.15 bude řešit vraždu v hudební branži. Seznamte se s jedním s nejzáhadnějších skutečných zločinů v tomto oboru. Sid a Nancy jsou ...

Svědectví Češky

Jednou z obětí se měla stát i mladá Maria Budlick, která pocházela z Čech a na jaře 1930 se přestěhovala za prací do Düsseldorfu. Cestou z nádraží ji začal obtěžovat pobuda, kterého odehnal slušně vypadající muž. „Zachráncem“ byl Peter Kürten. Rozrušenou Mariu pozval domů na mléko a občerstvení, později ji doprovázel k údajné ubytovně v lese, kde ji napadl – a náhle nechal být. Ujistil se, že si žena nepamatuje, kde bydlí, a odešel.

Zatoulaný dopis

Maria nic nenahlásila, s příhodou se však svěřila v dopise kamarádce – a popletla si adresu. Dopis skončil na poště, kde ho otevřel úředník a vše nahlásil policii, které se podařilo Mariu Budlick vypátrat. Ta tehdy v noci útočníkovi zalhala, a policisty tak dovedla k bytu, kde našli Kürtenovu manželku. Té se Kürten večer předtím ke svým činům přiznal.

Odrazy ve filmech i psychiatrii

Řádění Petera Kürtena se stalo předlohou pro několik filmů. Již roku 1931 natočil Fritz Lang drama Vrah mezi námi, v roce 1965 pak Robert Hossein (známý z Angeliky) režíroval snímek Upír z Düsseldorfu. Z Kürtenova případu vychází i český film Normal, kde vraha ztvárnil Milan Kňažko. Kürten ve vězení spolupracoval se soudním psychiatrem Karlem Bergem, který na základě jeho osobnosti napsal studii Sadista.

Kdo stojí za napadeními v Místě činu? Sledujte ve čtvrtek ve 20.15 na Prima love.

-nov

Článek

A co by mohla vyprávět další Allenova dcera? Foto: isifa.com

Místo činu řeší milostný trojúhelník: prožil ho Woody Allen, ale i Ingrid Bergman

Poměrně originální vraždu má ve čtvrtek ve 20.15 na Prima love k rozřešení komisařka Inge Lidndström. Během případu rozkryje i tajný milostný trojúhelník. Tyto vztahy ...

Článek

Článek

Nevěsta na útěku: Julie Roberts

Nejen v kriminálce Místo činu se objevují extrémně podivné nevěsty!

Na pořádně podivné svatbě se dnes večer ocitnou komisařka Lűrsen a její kolega Stedefreund. Oslavu totiž přeruší vpád ozbrojených lupičů – z nichž se však brzy vyklubou ...

 

Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVMezi vlky Foto:
21.35
DNES V TV
20.15
DNES V TVDenní světlo Foto:
23.25
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016