Jak prosté, Watsone! Věta, kterou literární Sherlock Holmes nikdy nevyřkl!

Sherlock Holmes Foto: Sherlock HolmesFoto: wikipedia.org

Všechno je jinak. Nejslavnější věta Sherlocka se nikdy neobjevila v knižních příbězích. Detektiv Sherlock Holmes se dočkal tolika forem zpracování, že už ani nevíme, co je původní. Znáte ty největší změny?

Jonny Lee Miller s Lucy Liu způsobili v seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté poprask. (Příběhy moderního Sherlocka z New Yorku můžete vidět každou středu ve 21.20.) Miller v něm připomíná spíš punkera a Watson je poprvé žena! Jenže příznivci těchto aktualizací mají v ruce trumfy – třeba výčet všech proměn, které „Sherlock“ za 120 let od svého vzniku zaznamenal. Věděli jste o nich?

Co Holmes v knize nikdy nevypustil z úst?

Paradoxně svou nejslavnější větu! „Je to prosté, milý Watsone!“ si v knižních příbězích nikde nepřečtete. Sherlock sice mnohdy pronáší „Je to prosté“ a samozřejmě oslovuje svého kolegu a přítele „Milý Watsone“. Slavnou frázi však pravděpodobně poprvé použil až známý sloupkař a humorista Pelham Grenville Wodehouse v roce 1915!

Lovecká čapka jako poznávací znamení?

Nikoliv! Mýlku způsobil ilustrátor Sydney Paget, který k povídkám vycházejícím v časopisu Strand Magazine dodal v roce 1891 ilustraci se Sherlockem právě v takové čapce. Detektiv si ji nasadil, když šel šetřit případ na venkov. V poslední době se jí novější adaptace také tak trochu vyhýbají – Cumberbatch v seriálu BBC si ji poprvé nasadí až jako maskování před paparazzi a Jonny Lee Miller sází spíš na image newyorského rockera.

Sherlock Holmes Foto: Sherlock HolmesFoto: CBS/BBC

Sherlock jako mistr dedukce?

Ne tak úplně! V naprosté většině případů Sherlock sází na takzvanou abdukci, kdy vytváří hypotézy z poznatků o případu, které během vyšetřování nasbíral. Hypotézy průběžně zkouší a ověřuje, aby nakonec vybral tu nejlepší.

Je Sherlock Holmes nejvíc filmovanou literární postavou?

Ano i ne. Ano, pokud se budeme ptát po literárních „lidských“ postavách. V tomto případě zatím Sherlocka, jenž se „objevil“ v 226 filmech, dosud nikdo nepřekonal. Ale dáme-li šanci i paranormálním postavám, válcuje gentlemana z 221B Baker Street „Východoevropan“ Drákula s 239 zářezy na filmovém plátně i televizních obrazovkách.

A rada na závěr. Pokud se vydáte do Londýna navštívit muzeum Sherlocka Holmese, nehledejte ho na „jeho“ adrese, ale o pár domů dál. Konkrétně mezi čísly 237–241 na Baker Street. Ovšem oficiálně se muzeum „pyšní“ opravdu adresou 221B Baker Street...

Sherlock Holmes: Jak prosté uvidíte dnes ve 20.15 na Prima love.

Článek

Sherlock a Watson Foto:

Policie mu nedá ani vindru. Je Sherlock Holmes bez peněz?

Sherlocka Holmese známe už dlouho z literatury, filmu – a teď i ze seriálů. Tenhle lehce vyšinutý génius má kromě pozitivních vlastností také tunu (a to nepřeháníme!) těch...

Článek

Víte o Sherlocku opravdu všechno? Foto:

7 zajímavostí ze světa Sherlocka Holmese

Dřív než večer vyrazíte za dalším dobrodružstvím se Sherlockem a Joan Watson v podání Jonnyho Lee Millera a Lucy Liu v seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté dnes ve 20.15 na...

Článek

Sherlock Holmes Foto:

5 věcí, které jste o tvůrci Sherlocka Holmese nevěděli

To, že je Holmes v knižních i všech filmových a seriálových podobách nadaný, pozoruhodný, ale také komplikovaný muž, je známá věc. Ovšem i osud jeho tvůrce by vydal na...

Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
Alexander Hemala Foto:
03:25 04:15
87%
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016