Herecké eso Donald Sutherland. Co o něm (ne)víte?

Mash a Donald Sutherland Foto: Mash a Donald SutherlandFoto: All

Už víc jak padesát let trvá kariéra Donalda Sutherlanda, který hraje i v seriálu Bez hranic. Charismatický Kanaďan se objevil v desítkách filmů a seriálů. Mrkněte na pár zajímavostí z jeho osobního i pracovního života. Víte, že v létě oslavil už osmdesátku?

Další díl seriálu Bez hranic uvidíte ve čtvrtek od 20.15 na Prima love.

Nejslavnější role

Ovšem do důchodu se zdaleka nechystá a točí jako drak. V listopadu vtrhl do kin poslední díl série Hunger Games, kde hraje prezidenta Coriolanuse Snowa. Jinak si ho můžete pamatovat třeba jako Hawkeye Pierce z kultovního seriálu Mash nebo z dalších válečných snímků jako Tucet špinavců a Kellyho hrdinové.

Donald Sutherland - Invaze zlodějů těl Foto: Donald Sutherland - Invaze zlodějů tělFoto: Photo © Metro-Goldwyn-Mayer

 

V sedmdesátkách se Sutherlandovi vůbec tuze dařilo – třeba ve Felliniho snímku Casanova, remaku Invaze zlodějů těl, nebo třeba historickém dramatu XX. století, kde si s ním zahráli i Robert de Niro a Gérard Depardieu. Drama Klute mu pak přineslo románek s tehdejší sexbombou Jane Fondovou.

Po vlažnějších osmdesátých letech se Donald vrátil v plné síle díky dramatu Olivera Stonea JFK a akčních záležitostech Oheň či Smrtící epidemie. V novém tisíciletí pak rozhodně stojí za pozornost třeba historický snímek Návrat do Cold Mountain a filmy Loupež po italsku či Obchodník se smrtí.

Zlaté glóby, žádný Oscar

I přes dlouhou a našlapanou kariéru však Sutherland bohužel patří k těm hercům, kteří jsou sice v herecké špičce, ale na poličce jim stále chybí prestižní zlatý plešoun. Těšit se může alespoň ze dvou Zlatých glóbů – a to za role ve snímcích Občan X a Cesta do války. Nominací na Glóby měl pak celkem 8 – tu úplně první mu vynesl právě MASH. Zatím poslední pak sedm let starý seriál s pikantním názvem Dirty Sexy Money.

Herecký klan

Donald má tři syny a jednu dceru. Nejslavnější z dětí je jednoznačně skandalista Kiefer Sutherland (24 hodin), který si po boku otce zahrál v 90. letech v soudním dramatu Čas zabíjet. Ve filmové branži však působí také Kieferovo dvojče Rachel a synové Angus a Rossif Sutherlandovi, kteří pocházejí z Donaldova třetího a stále trvajícího manželství. A pozor! Herec pojmenoval své syny po režisérech.

Zatímco Kiefer má jméno díky spisovateli a režisérovi Warrenu Kieferovi, s nímž Donald spolupracoval v počátcích své kariéry, další dva získali jména po Nicolasi Roegovi (Muž, který spadl na Zemi) a Francouzi Fredéricu Rossifovi. A Angus? Ten má prostřední jméno Redford, které neodkazuje k nikomu jinému než k hvězdnému Robertu Redfordovi. K jménu Donaldovy dcery se patrně žádné podobné historky nevztahují.

Herectví se věnují i dvě z jeho tří manželek – jak současná, o 12 let mladší Francine Racette, tak i matka Kiefera a Rachel Shirley Douglas.

Je to bojovník

Už jako malý kluk měl Sutherland zřejmě pořádnou kombinaci houževnatosti a štěstí. Prodělal totiž revmatickou horečku, žloutenku a navrch ještě dětskou obrnu! Nicméně už ve 14 začal na částečný úvazek pracovat pro lokální rádio a vystudoval neobvyklou kombinaci – drama a inženýrství! Klobouk dolů.

Další díl seriálu Bez hranic ve čtvrtek od 20.15 na Prima love.

Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
Big Ben IV (11)
Big Ben, seriál Foto:
09:50 11:55
11%
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016