Fleminga k objevu penicilinu dovedla náhoda, na uvedení do praxe čekal roky

LOVE fórum: prášky Foto: LOVE fórum: práškyFoto: Prima

Útok na majitele farmaceutické firmy řeší komisařka Charlotte Lindströmová. Stály za ním práce ve farmacii, nebo osobní nenávist? Než to zjistíte, seznamte se s okolnostmi vzniku jednoho z nejdůležitějších léků světa – penicilinu. I s lidmi, kteří se na jeho objevení i rozšíření podíleli.

Místo činu: Návrat domů uvidíte ve čtvrtek ve 20:15 na Prima love.

Z farmy k medicíně

První osoba spojená s objevením penicilinu je skotský lékař Alexander Fleming. Flemingova cesta k medicíně byla poměrně pozoruhodná – narodil se jako předposlední ze sedmi dětí statkáře v roce 1881, k zemědělství však nesměřoval. Byl dobrý student, a když náhodou zdědil 250 liber po strýčkovi, investoval je na radu bratra do studií medicíny, což se vyplatilo. V roce 1908 ji totiž velice úspěšně ukončil.

Neuklizené misky

Poměrně brzy se stal respektovaným lékařem v nemocnici Saint Mary. A právě tam v roce 1928 došlo k objevení léčivého účinku penicilinu. Říká se, že bakteriolog Fleming nechal při výzkumu takzvané Petriho misky s kultivujícími se bakteriemi odkryté a odjel na dovolenou. Když se vrátil, zjistil, že misky napadla plíseň, kolem níž se v nemnoží bakterie.

 

Některé léky za volant nepatří! Foto: thinkstock.com

Některé léky za volant nepatří! Foto: thinkstock.com

 

 

Objev ho zaujal, jeho přítel mu později danou plíseň i pojmenoval. Byla to Penicillium Notatum. Fleming začal penicilín množit, nepodařilo se mu ho však zcela izolovat, což bylo k využití v medicíně třeba, navíc o něj odborná veřejnost neměla moc zájem.

Nelehká cesta

„Vyčistit“ penicilin se podařilo až o 12 let později týmu oxfordských chemiků pod vedením Ernsta Borise Chaina a Howarda Waltera Floreyho. V roce 1941 byl lék, antibiotikum, poprvé podán člověku, který trpěl septikémií. Ulevil mu, ale pacient nakonec zemřel, protože léku nebylo dostatek. Později Florey však musel domluvit výrobu léku v USA, protože britské firmy se do toho zpočátku příliš nehrnuly. Pak však o novém léku napsal New York Times, začal být medializován, prosazován, a již v roce 1943 lék putoval do armády na léčení zraněných vojáků. Krátce po válce dostali Chain, Fleming a Florey „za penicilin“ Nobelovu cenu. Je asi nemožné jen odhadnout, kolika lidem jejich objev zachránil život.

Místo činu: Návrat domů ve čtvrtek ve 20:15 na Prima love.

Článek

Léky za volantem mohou být nebezpečné Foto: thinkstock.com

Léky za volantem: Kromě nehody hrozí i milionové úhrady!

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Nejen, že můžete způsobit nehodu, ale pokud budete mít štěstí a vyváznete živí, náhradu za způsobené škody může chtít pojišťovna po...


Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
Utta Danella: Druhá Eva Foto:
15:45 17:45
38%
DNES V TVCizinka Foto:
22.20
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016