Božská Markéta tentokrát vsadila na zlatou minci

Božská Markéta v České mincovně Foto: Božská Markéta v České mincovněFoto: All

Nová epizoda Božských dortů zavede Markétu do jablonecké České mincovny, kde obdrží zakázku na dort pro autora historicky první medaile pro tuto společnost. Nový díl uvidíte v pondělí 13. května ve 20.15 na Prima love.

Návštěva České mincovny v Jablonci nad Nisou je určitě velký zážitek. Člověk se přímo cítí obklopen zlatem. Tomu ovšem odpovídají i bezpečnostní opatření a ani Markéta se důkladné prověrce nevyhnula. Od ředitele společnosti dostala zakázku pro akademického sochaře a medailéra Jiřího Dostála, jenž vytvořil návrh na vůbec první pamětní medaili, kterou v mincovně vyrazili. Letos je to právě 20 let, a to je hezký důvod k oslavě dlouhodobé spolupráce.

Markéta se rozhodla vytvořit dort, který bude mít právě podobu pamětní medaile s portrétem výtvarníka Jiřího Dostála. Markéta je sice vystudovaná sklářka, ale během studií si vyzkoušela i kovorytí, které se jí určitě při přípravě tohoto dortu bude hodit. Do kolečka ze silnějšího marcipánu vytlačila reliéf podobizny, ořízla ho a připevnila na kulatý korpus potažený žlutou potahovkou. Samotný portrét nabarvila zlatou barvou, dort pak zvýraznila barvou bronzovou.

 

 

Při předání dortu ji pan Dostál pochválil a ocenil věrnost podobizny. Markéta mu prozradila, že portrét musela zhotovit během hodiny a půl, aby jí marcipán neztvrdl, což ho překvapilo. On sám na jednom portrétu pracuje klidně 14 dní.

 

Na závěr epizody se Markéta podělila o recept na jednoduchý palačinkový dort. Recept najdete hned po odvysílání pořadu na našich webových stránkách.


Další novinky a inspiraci najdete na facebooku pořadu Božské dorty od Markéty.

A tady se podívejte už teď, na co se dnes můžete těšit:

 

Videoarchiv
Všechna videa
TV program Celý program
Právě vysíláme
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15

reklama

//Relaxujte s~chutí, přinášíme 5~tipů 16.5.-22.5.2016